İlker TABAK

Eğitmen/Danışman

Şubat 1987’de Bilkent Holding’e bağlı Teksis AŞ’de yazılım mühendisi olarak iş yaşamına başlamıştır. Çalışmalarına Mart 1992’de katıldığı Link Bilişim’de Yazılım Müdürü olarak devam etmiştir. Link Bilişim’de Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ Genel Müdürlüğü YBS Olurluk Çalışması ve Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Otomasyonu Projesi’nin yanı sıra Link Bilişim Kurumsal Paket Çözümleri ile de çalışmıştır.

Mayıs 1995’te katıldığı Bilişim Ltd’de (şimdi AŞ) “Pazarlama ve Satış Müdürü” ve “Yürütme (İcra) Kurulu Üyesi” olarak Mart 2017’ye kadar görev yapmıştır. Bilişim AŞ’deki görevi sırasında başta TED Ankara Koleji Eğitim Yönetimi ve Denetimi Sistemi, Adalet Bakanlığı UYAP, Türkiye Taşkömürü Kurumu (Zonguldak) Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS), Ulaştırma Bakanlığı e-Ulaştırma Bilişim Projesi, Sivil Havacılık Bilgi Yönetim Sistemi Projesi, TÜDEMSAŞ (Sivas) ERP ve EBYS, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü (şimdiki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı) YBS, SHÇEK (şimdiki Aile ve SP Bakanlığı) YBS, Hazine Müsteşarlığı İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi (İKYS), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ERP ve EBYS, TODAİE YBS, Hacettepe Üniversitesi İKYS ve EBYS, ODTÜ İKYS, İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) İKYS, Kayseri ve Civarı Elektrik T.A.Ş. İKYS projeleri olmak üzere birçok kurum ve kuruluş için yürütülen yazılım projesinde görev almıştır.

Mayıs 2017’de kurduğu TBK Bilişim Sistemleri San. ve Tic. AŞ’de çalışma yaşamını sürdüren İlker Tabak, meslek yaşamı boyunca yazılım uzmanı ve proje yöneticisi olarak birçok bilişim projesinde görev almıştır.

Türkiye Bilişim Derneği(TBD, kuruluşu 1971) ve TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası(BMO, kuruluşu 2012) üyesi (3. Dönem Onur Kurulu Üyesi (2016-2018), 4. Dönem BMO Eğitim Kom. Bşk. (2018-…)),Türkiye Bilişim Vakfı(TBV, kuruluşu 1995) kurucu üyesi olan Tabak,Yenişehir Gençlik ve Spor Kulübü(kuruluşu 1954) Yönetim Kurulu Üyeliği (2007-2008) ve Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği (HÜMED, kuruluşu 1999) Yönetim Kurulu Üyeliği de (2009-2013) yapmıştır.

İlker Tabak, TBD Yönetim Kurulları’nda 19. Dönemden itibaren (Kasım 1992) Üye, Genel Yazman ve 2. Başkan olarak 22 yıl görev yapmıştır. TBD Ankara Şubesi Başkanlığı (2011-2013) ve TBD Yönetim Kurulu Başkanlığı da (2015-2017) yapan İlker Tabak, TBD çatısı altında mesleki konularda çeşitli çalışma gruplarında görev almıştır. Halen TBD Onur Kurulu Üyesi (2017-…) olan İ. İlker Tabak, mesleki bildiri ve yayınlarının yanı sıra, Yayın Kurulu Üyesi ve editörlerinden biri olduğu TBD Bilişim Dergisi’nde düzenli olarak yazılar yazmaktadır. TBD Divan Başkanlığı da yapan İ. İlker Tabak, halen TBD Özenli Türkçe ÇG Bşk., TBD İcra Kurulu Başkan Yrd. ve TBD Yerli ve Milli Yazılım Endüstrisi ÇG Üyesidir. Mart 2017’de başladığı HÜMED Yönetim Kurulu Başkanlığını (10., 11. ve 12. dönem) sürdürmektedir.