Katılımcı Görüşleri

Sizlerin Başarısıyla Mutlu Oluyoruz.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – MAYIS&HAZİRAN 2024

Konusunun uzmanı eğitmenlerimizle örneklerle destekli sunumlarla çok verimli bir eğitim geçirdik. Eğitim kalitesi gerçekten çok yüksekti. Eğitimin online olması interaktiflik açısından hiçbir eksi sağlamadı. Hatta online eğitim çok başarılı bir şekilde yönetildi, katılımcılar çok aktifti, eğitmenlerimiz derse bizleri dahil etme konusunda çok başarılıyı. Bu sayede eğitim yoğun bir içerikten oluşsa da motive bir şekilde ilerleyebildik. Herkese Arge Grup Danışmanlık’ı öneririm.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – MAYIS&HAZİRAN 2024

Elimizdeki projeleri daha etkin ve verimli yönetebilmemiz için verdiğiniz PMP eğitimi için teşekkür ederiz. Eğitim, proje yönetimi süreçlerinin önemini ve uygulanabilirliğini vurgulayan kapsamlı içeriğiyle bizlere büyük katkı sağladı. Özellikle risk yönetimi, kaynak planlaması ve zaman yönetimi konularındaki bilgiler, projelerimizi başarıyla sonuçlandırmamızda bizlere yol gösterecek. Bu değerli bilgiler için teşekkürlerimizi sunar, iş birliğimizin devamını dileriz.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – MAYIS&HAZİRAN 2024

PMP hazırlık sürecimde Arge Grup Danışmanlık ile Mayıs & Haziran ayı hafta sonu grubu ile Proje Yönetimi ve PMP Hazırlık Eğitimimi tamamladım. Değerli paylaşımları ve sınava hazırlık sürecine yol gösterici katkıları için tüm ekibe teşekkür ederim. Ayrıca ekipte yer alan farklı sektörlerdeki diğer tüm değerli katılımcılara da değerli paylaşımları için teşekkür ederim.
PMP sürecine girecek tüm adaylar için doğru adres! Teşekkürler!

SINAV DENEYİMİ

Eğitimimi tamamladıktan sonra Arge Grup tarafından verilen dokümanları genel olarak okudum. İçerik anlamında genel bir özet için yeterliydi, PMBOK’a göz gezdirdim ancak baştan sona okumadım.

Soru çözümü aşamasında ikişer kez cloned questions, ikişer kez de PMSPEED üzerindeki soruları çözdüm. Sınava hazırlık aşamasında en çok soru çözme üzerinde durulmasını tavsiye edebilirim. Sadece konu odaklı çalışıp sınava girseydim muhtemelen başarılı olmazdım. Ancak soru çözmek PMI mantığını anlamanıza yardımcı oluyor. Soruların yaklaşık %95’i case sorularıydı. Size senaryo veriliyor product owner ya da proje yöneticisi olarak siz bu durumda ne yapardınız şeklinde sorular geliyor. Bu anlamda kendinizi geliştirmek için bol soru çözmeniz önemli.

Özellikle Türkçe hazırlanacaklar için kaynak bulmak zor. O sebeple PMSPEED gerçekten çok faydalıydı. Test mantığı, fazla soru olması, mantığın oturması anlamında çok yardımcı oldu. Matematiksel işleme dair tek bir soru geldi, iki ya da üç tane eşleştirme sorusu ile karşılaştım.

PYO Danışmanlığı

Kurumumuz Proje Yönetim Ofisi kurulum kararı aldığında, proje yöneticisi olarak bu süreci profesyonel ve bu alanda deneyimli bir kadronun koçluğu eşliğinde yönetmek istedik. Aldığımız destek, kurduğumuz yeni departmanın vizyon, misyon ve görev tanımlarının oluşturulmasından, kurum portföy ve program kategorilerinin ortaya çıkarılmasına kadar çok değerli çıktıları ortaya koymamızı sağladı. Süreç içerisinde iyileştirmemiz gereken birtakım alanları önden daha iyi görebildik, yeni departmanımızın flu alanlarını beraber aydınlatmaya çalıştık. Bu nedenle başta Selda hanıma olmak üzere tüm Arge Grup ekibine teşekkürü bir borç biliriz.

SINAV DENEYİMİ

Geçen sene eğitimi tamamladıktan sonra sınav hazırlığına başladım. Eğitim sonra başvurumu hemen yaptım tarihi de aldım ancak bazı sebeplerden ötürü sınavı ötelemek durumunda kaldım. Tam anlamıyla Ekim gibi sıkı çalışmaya başlayıp Ocak 2024 sonunda sınava girdim.

Kaynak olarak PMBOK V6 hep elimin altındaydı. Eğitime de sınava da sadece elimde sertifikam olsun diye düşünerek ilerlemedim. Şirketimiz bünyesinde de hem eğitimde öğrendiğim konuları hem de çalışırken öğrendiğim konuları iş yapış stillerimize yansıtmak öncelikli hedefimdi. Bu sebeple PMBOK V6 süreçle ilgili mantığın oturması açısından çok faydalı olduğunu düşünüyorum. PMBOK V7’ye bakacak vaktim olmadı ancak onun yerine eğitim sunumlarına çalıştım. Agile ile ilgili kavramları metodolojileri eğitim sunumuyla beraber pekiştirdim.

Dediğim gibi şirketimde bu bakış açısını projelerimize uygulamamı beklediğinden ve savunma sektöründe projelerimiz genellikle waterfall olarak ilerlediğinden süreçlerin girdisini çıktısını öğrenmek benim için faydalı oldu. Ancak sınavda bu tarz sorular bildiğiniz üzere artık yok. Senaryo bazlı sorular geliyor. Sınava ne kadar çok soru çözerek girerseniz o kadar iyi. PMI bakış açısını kazandıktan sonra soruları çok daha rahat çözüyorsunuz.

Sizin verdiğiniz sorular ve Study Hall ile çalıştım. Study hall üzerinden çözdüğüm sorularda sınava girmeden önce son başarı oranım %75-78 civarındaydı. Sınavda tüm bölümleri above target ile geçtim. Study hall’daki expert ve difficult soruları sınava göre daha zordu.

Sınava hep İngilizce çalıştım ancak Türkçe dil desteği ile sınava girdim. İngilizce çalışıp Türkçe girmek biraz gözümü korkutmuştu ancak çeviriler genel olarak iyiydi. 10-12 soruda İngilizcelere baktım sadece. Orada da 4 şıktan 2 şıkka indiremediğim sorular vardı İngilizce kısmında keywordleri yakalarım diye baktım.

İki mola hakkımı da kullandım. Sınav uzun bir sınav olduğu için biraz yorucu olabiliyor. Sınava girmeden önce 180 soruluk denemeler çözmedim daha mini quizler çözerek ilerledim. Soru çözme hızımı bildiğim için bu benim için yeterli oldu.

Son olarak sertifika almayı düşünenlere tavsiyelerim, eğitimi kesinlikle almanız lazım. Proje bazlı çalışmakla PMI mantığını projelere uygulamak arasında farklılıklar var. Eğitim sonrası soru odaklı çalışarak da belki sertifikayı kazanabilirsiniz ancak işin mantığını oturtmak istiyor ve iş yapış biçiminizi değiştirmek istiyorsanız: Eğitim almalı, PMBOK V6-V7 kaynakları incelemeli, ve olabildiğince bol soru çözmelisiniz.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – ŞUBAT 2024

Eğitimde profesyonel bilgi ve becerilerini paylaşarak bize ilham veren değerli eğitmenlerimize bu değerli bilgileri bizimle paylaştıkları için teşekkür ederim.

Aynı zamanda, bu eğitimde benimle birlikte olan tüm katılımcı arkadaşlarıma da teşekkür etmek istiyorum. Beraber öğrenmek, deneyimlerimizi paylaşmak ve takım olmak bu süreci daha özel kıldı.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – ŞUBAT 2024

Proje yönetimi eğitimine doğru adımlarla başlama tavsiyesi ve rehberliği için, değerli eğitmenlerimize eğitim boyunca sağladıkları katkılarından dolayı teşekkür ederim.

Proje yönetimi ilkeleri ve metodolojileri hakkında edindiğim bilgi ve beceriler, gelecekte projelerimi daha verimli yönetmeme kesinlikle katkı sağlayacaktır.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – ŞUBAT 2024

Eğitim boyunca uzmanlıkları ve özverileri için değerli eğitmenlerimize en içten teşekkürlerimi sunuyorum. . Onların anlayışlı talimatları ve mükemmelliğe olan bağlılıkları, şüphesiz proje yönetimi ilkeleri ve metodolojileri konusundaki anlayışımı zenginleştirdi.

Bu eğitime katılmak benim için paha biçilmez bir deneyim oldu ve Arge Grup Danışmanlık’ın sağladığı fırsat için inanılmaz derecede minnettarım. Bilgi ve beceriler anlamında kazandıklarım şüphesiz projeleri verimli bir şekilde yönetme ve başarılı sonuçlara ulaşma konusundaki etkinliğime katkıda bulunacaktır.

Bir kez daha, sarsılmaz desteğiniz ve teşvikiniz için teşekkür ederiz.

Bu eğitimden edindiğim bilgileri projelerimizde sürekli başarıyı desteklemek ve takımımızın hedeflerine olumlu katkıda bulunmak için uygulamayı sabırsızlıkla bekliyorum.

Bu yıl PMP sınavına girmeye çalışacağım, umarım sizi yine iyi sonuçlardan haberdar ederim.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – ŞUBAT 2024

Eğitim verimliydi bütünlük olarak ele alma konusunda iyi bir çerçeve sağladı. Daha önceden de bildiğimiz konuları bir araya getirme açısından bütünlük sağladı. Materyaller oldukça açıklayıcıydı, Selda Hanım’ın anlatımı çok etkili oldu. Verimli bir eğitim geçirdik.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – ARALIK 2023

Proje yönetimi konusunda yeni olanlar için her anı yeni bilgiyle dolu bir eğitimdi. Proje yönetim işiyle halihazırda uğraşan insanlar içinse, uygulamalarını bilimsel ve sistematik bir zemine oturtmak açısından gayet faydalı olduğunu düşünüyorum. Hocamız Selda Barbaros’a da güler yüzlü, sevecen, sabırlı ve anlayışlı tavrı için ayrıca teşekkür ediyorum.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – ARALIK 2023

27-28-29-30 Kasım ve 1 Aralık 2023 tarihlerinde Arge Grup Danışmanlık tarafından düzenlenen “Project Management with PMI® Standards and PMP® Certification Exam Preparation” online eğitim programına katılmış olmanın verdiği memnuniyeti paylaşmak isterim.

Bu 42 iletişim saatini kapsayan yoğun eğitim süreci, benim için proje yönetimi alanında önemli bir kilometre taşı oldu. Eğitim süresince, PMI® standartlarına uygun projelerin etkili bir şekilde yönetilmesi konusunda derinlemesine bir bilgi edinme fırsatı buldum. Ayrıca, PMP® sertifikasyon sınavına hazırlık sürecinde elde ettiğim stratejik yaklaşımlar, sınavı başarıyla geçme konusunda güvenimi artırdı.

Eğitmenlerimizin uzmanlığı ve interaktif öğrenme materyalleri, konuları anlamamı sağlarken aynı zamanda gerçek dünya projelerinde bu bilgileri nasıl uygulayabileceğimi de anlamama yardımcı oldu. Eğitim boyunca oluşturulan interaktif ortam, diğer katılımcılarla deneyim paylaşımı ve grup çalışmaları sayesinde önemli bir network oluşturma fırsatı sunarak beni oldukça etkiledi.

Sonuç olarak, Arge Grup Danışmanlık’ın düzenlediği bu eğitim programı, proje yönetimi kariyerime katkı sağlamak ve PMP® sertifikasını almak isteyen herkese tavsiye edebileceğim bir deneyim oldu.

SINAV DENEYİMİ

Daha önceden PMP sınavına girenler için söyleyebilirim ki PMI-ACP sınavı, PMP sınavından daha kolay. Öncelikle süre rahatlıkla yetiyor. 180 dakika içinde 120 soru cevaplanması gerekiyor. Bu da soru başına 1,5 dakika ediyor. Bazı soruların cevaplarını hemen bulabildiğiniz düşünülürse, biraz daha karmaşık olan sorulara daha fazla vakit ayırma şansı bulabiliyorsunuz. Soruların hepsi 4 şık arasından seçmeli soruydu. Yani PMP’de olduğu gibi boşluk doldurma, 2 ya da 3 cevap seçme, eşleştirme soruları bulunmuyordu. Belki de tesadüfen böyle gelmiş de olabilir sorular. Soruların çoğunluğu yani %80-%90 kadarı case sorusuydu. Bildiğiniz gibi bu bir Scrum sınavı değil, Agile sınavı. O nedenle 60-70 soruda “Böyle bir durumda agile practitioner olarak nasıl davranırdınız?” sorusuyla karşılaşıyordunuz. Bu soruları developer olsaydınız, scrum master olsaydınız, product owner, coach olsaydınız gibi sorular takip ediyordu. Tanım ya da bilgiye dayalı soru çok azdı.

Şimdi bazı arkadaşlarım soru bazlı çalışıp sınava girmeyi düşünüyorlar. Ancak bunu pek sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Çünkü konunun özünü çok iyi anlamanız gerekiyor. Bunun yolunun da iş deneyimlerinizden ve deneyimli bir eğitmenden alacağınız ACP eğitiminden geçtiğini düşünüyorum.

Ben ARGE Grup Danışmanlıktan aldığım PMI-ACP hazırlık kursunun başarılı olmamda gayet etkili olduğunu düşünüyorum. Selda Hanımın hem domainleri ele alışı hem konu anlatımı hem de gerek sınıfta çözdüğü gerekse çalışmamız için paylaştığı sorular çok kıymetliydi. Sınava 1 hafta kala bu soruları ikişer kez çözdüm ve benimsedim. Sınavda çıkan sorular tamamen Selda Hanımın sorularına benzer geldi. Hatta çok daha kolaydı ve kısa kısaydı. Bu bağlamda konuyu çok iyi benimseyip soruları içselleştirerek sınava girmenizi önerim.

Son olarak Arge Grup Danışmanlık ekibine verdikleri destek için çok teşekkür ediyorum. Sınava hazırlananlara ise süreçte başarılar dilerim.

SINAV DENEYİMİ

Özel sektörde çalışan birisi olarak, PMP ile ilk Savunma Sanayi Sektöründeki ihalelerde tanıştım. Araştırma yaptığımda ise dünyada geçerliliği olan bir proje yönetim uygulama şekli olduğunu gördüm. Daha sonra firmamızın ve genel müdürümüzün teşviği ile Arge Grup Danışmanlık aracılığı ile Gülay Karakaya hanımdan firmamızda eğitim aldık. Arge Grup Danışmanlık’tan almış olduğumuz eğitim sayesinde ve hocamızın belirttiği kaynaklar üzerinden sınava çalıştık. İnternetten örnek sorular araştırması yaparak ve sınava girmiş kişilerin tecrübelerine dinleyerek sınava hazırlandım. Yaklaşık olarak 1000’in üzerinde soru çözmüşümdür. Soru çözdükçe sınav mantığını ve konuların özümsenmesini sağladık.
 
Sınava, sınav merkezinde girdim. Sınav 3 bölümden oluşuyor. Her bölüm 60 soru ve ikinci bölüme geçince ilk bölüme dönemiyorsunuz. Molalar 10 dk. Bence en önemli konulardan birisi de sınav süresi. Tam ayarlayamazsanız son soruları yetiştirmeme olasılığı fazla. İşlem sorusu 1 taneydi. Tanım sorusu da genelde sürükle bırak eşleştir sorularıydı ve yaklaşık olarak 3-4 adetti.
 
Olaylara proje yöneticisi ve scrum master gözünden bakarak farklı bakış açılarını tam kavramak lazım, sürekli olarak bir olay üzerinden soru geliyor, proje yöneticisi bu durumda nasıl aksiyon almalı. Bir problem yaşandığında proje yöneticisi ilk olarak neyi yapmalı, ilk olarak aksiyonu ne olmalı ve bunu hangi aşamada uygulamalı, sponsora ve ürün sahibine danışmak gerekir mi, ürün sahibini hangi konularda dahil etmek gerekir, farklı lokasyonlarda farklı ülkelerde çalışan ekiplerle ilgili iletişim problemlerini çözmek için nasıl bir yol izlenmeli, ekipteki mevcut sorunlu bir kişiyi veya yeni katılan birisini nasıl kazanırsınız vb. tarzında sorular geliyor. Ayrıca sınava da Türkçe dilinde girdiğimi de belirteyim.
 
Son olarak Gülay Hanım, Selda Hanım, Genel Müdürümüz Hacı Sarı Bey’e ve tüm Arge Grup Danışmanlık ekibine destekleri için teşekkür ederim. Sınava hazırlananlara ise süreçte başarılar dilerim.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – KASIM 2023

İlgi ve alakalarınıza çok teşekkür ederim. Çok güzel bir eğitim süreci oldu, Kıymetli eğitmen ve katılımcı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Umarım hepimiz kısa zamanda sertifika alarak başarımızı belgelendiririz.

ÇEVİK (AGILE) PROJE YÖNETİMİ VE ACP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – EKİM 2023

Eğitmenimiz oldukça bilgiliydi. Eğitimi oyunla ve interaktif stiliyle güzel kurgulamıştı. Ayrıca eğitim notları ve örnek soru-cevaplar da destek dokümanları olarak başarılıydı. Eğitimle ilgilenen herkese firmayı ve eğitmeni tavsiye ederim.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – EYLÜL 2023

Eğitime katılmadan önce sözel olduğu için çok monoton ve sıkıcı geçeceğini düşünüyordum. Ancak Selda hocamız dersi ritimde tutma konusunda çok başarılı. Hiç düşündüğüm gibi bir eğitim olmadı. Verdiği farklı sektörlerden örneklerle, özellikle kendi sektörüm olan inşaat sektöründen verdiği örneklerle içselleştirdiğim bir eğitim oldu. Benim için çok faydalı ve verimli bir eğitim süreciydi.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – EYLÜL 2023

Benim için oldukça verimli bir eğitim süreciydi. Daha öncede PMP sertifikasına dair araştırmalarım olmuştu. PMBOK V6 üzerinden çalışmalara başlamıştım, eğitim ile daha ayrıntılı bilgi edinmiş oldum. Eğitmenimizin tecrübelerini bize aktarması ayrıca katkı sağladı. Örneklerle konular iyice pekişti. Eğitimi almamdaki temel sebep işin biraz da sertifika boyutuydu. Ne kadar bilgili olursanız olun, sertifika ile taçlandırmak kariyerinizde sizi bir adım ileri götürmeye yardımcı oluyor. Oldukça faydalı bir eğitimdi, eğitim almak isteyen herkese gönül rahatlığıyla Arge Grup Danışmanlık’ı tavsiye edebilirim.

SINAV DENEYİMİ

Uzun yıllardır proje yöneticisi olarak IT sektöründe çalışan birisi olarak yeni iş arayışına girdiğimde fark ettim ki; PMP sertifikası, özellikle de yurt dışı iş ilanlarında pozisyonum için gerekli bir şart olarak karşıma çıkıyor. ATP ®️ bir eğitim kurumu arayışındayken de üniversitemden hocamız Selda Hanım’ın şirketi olduğunu fark ettiğimde ise çok mutlu oldum. Kayıt, sınav ve materyallere ilişkin tüm sorularım da kısa sürede eksiksiz yanıtlanınca eğitime kaydoldum. Eğitimi Ocak sonu- Şubat başı dönemde aldım ancak deprem gündemi motivasyonumuzu epey düşürmüştü, çalışmalarıma devam edip sınava giremedim. Sonrasında yaz döneminde yurtdışı master programıma başlamadan sertifikayı almak tekrar gündemime girdi. Selda Hocam’dan kendimi eksik hissettiğim konuların derslerine girebilir miyim diye izin istediğimde ise Haziran- Temmuz grubuna katılım için olumlu yanıt almak beni rahatlattı, tekrar teşekkürler.

Dersler çok akıcı, gruptan arkadaşlarınızın ve Selda Hocam’ın tecrübelerinden verdiği örneklerle kafanızda konular netleşirken ilgili soru çözümleri ile de bunları pekiştirme şansınız oluyor. Ayrıca eğitim bitiminde tamamı bize de sağlanan “cloned questions” örnekleri ile PMI yaklaşımını daha net kavrama şansınız oluyor. Selda Hocam ekstra kaynaklar konusunda da bilgiler vermişti ve Study Hall ilgimi böylece çekmişti. 3 aylık periyodu için temel aboneliğini aldım, 2 adet PMP denemesi ve 20’den fazla agile, hybrid, predictive testi içeren pakette ayrıca konulara ilişkin bilgiler ve flashcardlar da yer alıyor. Sistem çok güzel sınav tarihinize göre size hedefler veriyor, günün sorusunu mail atarak size çalışmanızı hatırlatıyor. Web ve mobil erişiminin olması da büyük konfor sağlıyor. Sınava kısa bir süre kaldığında satın aldığım için sadece soruları çözdüm ancak eğitimi de bitirmeyi isterdim.

Sınavı ise sınav merkezinde aldım, bölgemizde arada elektrik kesintileri yaşanabildiği için süreci riske atmak istemedim. Sınavda çok fazla eşleştirme sorusu vardı bana göre ve fazla şık seçmeli sorular da yine fazlacaydı. 230 dakika 2 adet 10 dakikalık arayı da alınca epey uzun bir süre ve konsantrasyonunuz dağılabiliyor. Zaman zaman sorular çok zor kaldım galiba diye düşündüğüm oldu 🙂 bu size de olabilir diye yazmak istedim, kendinizi lütfen bırakmayın, benim above target şeklinde geldi overall score. Senaryo bazlıydı çoğu soru ve “people” odaklı ve agile yaklaşımdan ise çok fazla soru geldi. Sonucu anında görmesi ise çok heyecan verici oluyor. Umarım herkes için güzel sonuçlar olur, şimdiden hepinize başarılar dilerim.

SINAV DENEYİMİ

Sınava hazırlanırken daha çok Arge Grup tarafından paylaşılan sorular ağırlıklı çalıştım. Olaylara proje yöneticisi ve scrum master gözünden bakarak farklı bakış açılarını tam kavramak lazım, sürekli olarak bir case üzerinden soru geliyor, proje yöneticisi bu durumda nasıl aksiyon almalışeklinde. Özellikle o soruların içerisinde bir problem yaşandığında proje yöneticisi ilk olarak neyi yapmalı? Proje yöneticisinin ilk aksiyonu ne olmalı. Agile iterasyon (döngü) sırasında yaşanan problem oluyor, bunu hangi aşamada çözeceğini soruyor. (retrospective, sprint review, product backlog).

Sponsor soruları geliyor. Sponsora ne konularda danışmak gerekir? Ürün sahibine, yönetim kuruluna hangi konularda danışılması gerekiyor?

Farklı lokasyonlarda farklı ülkelerde çalışan ekiplerle ilgili iletişim problemlerini çözmek üzerine sorular var. Ekibe yeni katılan birinin yarattığı olumsuz durumun çözümü üzerine soru var. Ve hep bakış açısı şu olması gerekiyor, ekipteki kişiyi nasıl kazanırsınız? En az 20 tane birden fazla seçmeli soru geldi. Ekipler arasındaki farklı dil kullanımının yarattığı sorunları çözmek üzerine soru vardı.

İş listesini önceliklendirme ile ilgili konular önemli. Şu şekilde sorular geliyor, normalde proje 18 aylık fakat 10 ayda tamamlamanız isteniyor, ne yaparsınız diye direkt kaynak artırma seçeneklerine gitmemek gerekiyor öncelikle MVP’ye göre iş listesini yeniden önceliklendirmek gerekiyor.

Son olarak online sınav tecrübesi ile ilgili; gayet rahattı , toplamda 180 soruda her 60 soruda bir 10’ar dakikadan 2 mola hakkınız var. İlk başta sınav görevlisi uygulama üzerinden arıyor sizi. Küçük bir nasılsın, iyi misin, hazır mısın muhabbeti yapıyor. Sonrasında sizden masanızı göstermenizi istiyor. Klima kumandası dahil hiçbir şey olmayacak masada. Ben sınavı bitirdiğimde 55 dk sürem hala vardı. Süre sıkıntısı hiç yaşamadım.

Başta Selda hocam olmak üzere , tüm ekibe teşekkür ederim , sizlerin de sınavlarının başarılı geçmesini temenni ederim.

SINAV DENEYİMİ

Eğitimi aldıktan sonra, PMtraning, Study Hall Plus sorularını satın aldım. Orada yer alan soruları çözerek hangi konularda eksiğim olduğunu gördüm ve o konuların üzerine gittim. (Burası yaklaşık 45 gün sürdü)

Eksiklerimi tamamladığımı düşündüğüm noktada,  Study Hall Plus’daki sınav odaklı examlara girdim. Examların sonuçlarına baktığımda, konulara hakimliği sağlamışım ancak sınav sorularının çokluğu  ve metinlerin uzun olmasından dolayı istediğim sonuçlara erişemediğimi fark ettim.

Denemelerin sonuçlarına baktığımda ilk 90 100 soruda geçer üstü puan alırken, sonraki sorularda doğrularımın %50 civarına düştüğünü fark ettim. Bunun üzerine dayanıklılığımı artırabilmek için farklı bir siteden soru alıp sınav formatında bol bol soru çözdüm.

Denemelerim sonucu %70-75 civarına çıktığım an sınav için başvuruda bulundum. Başvuru sonucu denetime kaldım. Hemen istenen belgeleri yükledim. 1 hafta sonra denetimi geçtim ve hemen sınav tarihi aldım.

Çalıştığım sorular İngilizce olduğundan dolayı, sınava İngilizce ve evden girdim. Sınav girişi öncesi gireceğim ortamın fotoğraflarını çektim. Uzak bir noktada farklı birkaç kitap ve kalem vardı. Gözetmen dahil olduğunda o kitap ve kalemleri yerinden kaldırmamı istedi. Onları kaldırdıktan sonra odanın her köşesini kamerayla göstermemi istedi. Sınav sistemine girişten sonra sınava başlayabilmem 25 dakikamı aldı. Gözetmen bayağı bir tedirgin etti. Sınava girdikten bir süre sonra evde farklı odalarda oluşan ses için gözetmen uyarıda bulundu, evdeki ses yapan kişilere sessiz olmaları konusunda uyarmamı istedi ve odayı tekrardan göstermemi istedi. Burada önerim, sınava hangi ortamda girilecekse evde kimsenin olmaması yönünde. Sınavın ilerleyen saatlerinde yorgunluktan oturduğum sandalyede biraz kaydım ve lütfen omuzların kamerada görülsün diye ikinci bir uyarı daha aldım.

Benim sınavımda soruların %60ı Çevik, %40i Şelale olarak çıktı. Sınavım 210 dakikada bitti ve pass sonucunu aldım. Sınav sonucunu 3 bölümde gösteriyor. İki bölümde target , bir bölümünde ise above target olarak geçtim.

Eğitim içeriğinde verilen sorular ile Study hall’de yer alan soruların hiçbiri aynı çıkmadı. Ancak PMI’ın mantığını anlamamda çok yararı oldu.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – TEMMUZ 2023

Eğitime başlamadan önce bu kadar verimli geçeceğini düşünmemiş, eğitimi sadece sınav için bir gereklilik olarak görmüştüm. Eğitimin bitiminde ise kendimi sadece PMP sınavı için hazır hissetmekle kalmadım, pratikte edindiğim proje yönetimi tecrübesinin arkasında yatan yaklaşım ve teknikleri ve ayrıca daha farklı nasıl projeler yürütülebileceğini öğrendim.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – TEMMUZ 2023

Profesyonel bir proje yönetim bakış açısı kazanma konusunda ciddi katkılarını gördüğüm, yeni analiz ve teoriler öğrendiğim ,interaktif ve etkin bir eğitimdi. Keyifli ve faydalı bu 6 gün için tekrar teşekkür ederim. Hem profesyonel hem de sosyal hayatımda kullanabileceğim bir çok araçla eğitimi tamamladığımı söyleyebilirim.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – TEMMUZ 2023

Aşina olduğumuz konulara PMI® bakış açısıyla tekrar bakma imkânımız oldu. Rutin olarak kanıksadığımız işleri daha profesyonel çerçevede anladık. Eğitim sayesinde sınava girme konusunda daha hızlı hareket etme kararı verdik. Verimli bir eğitimdi.

ÇEVİK (AGILE) PROJE YÖNETİMİ VE ACP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – HAZİRAN 2023

Memnunum kaldığım güzel bir eğitimdi. Herkese tavsiye edeceğim bir eğitim oldu.

ÇEVİK (AGILE) PROJE YÖNETİMİ VE ACP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – HAZİRAN 2023

Çevik Proje Yönetimi ve ACP Hazırlık Eğitimi’ni Haziran 2023’te Selda Hanım’dan aldım. Selda Hanım bütüncül bir yaklaşım sergileyerek çevik proje yönetiminden ne anlamamız gerektiğini güzelce anlattı. Risk yönetiminden paydaş yönetimine yalın yaklaşımlardan klasik ve çevik proje yönetiminin farklılıklarına kadar pek çok konuyu ele alarak etkileşimli bir şekilde (soru-cevap şeklinde ve etkinlikler desteğiyle) derslerimizi sürdürdük. Selda Hanım PMI-ACP sertifikası sınavına hazırlık için de kaynak sundu ve özet soru paylaşımında bulundu. Eğitim çok başarılıydı. Selda Hanım çok disiplinli ve dikkatli. Çok bilgili ve gündemi çok iyi takip ediyor. Ekibinin de öyle olduğuna inanıyorum. Tüm sorularımızı yanıtladı ve sayesinde inşallah PMI-ACP sertifikasını da alacağız. Bu arada bu eğitim PMP sertifikasını yenilemek için 21 PDU kazandırdı. Yaşasın! Çok memnunum 🙂

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – NİSAN&MAYIS 2023

Şirketimiz aracılığıyla 10 kişi olarak aldığımız 42 saatlik PMP® eğitimi kapsamında, süreçle ilgili bilgilendirme başından sonuna çok hızlı ve etkiliydi. Aynı zamanda, materyal iletimi ve eğitimin planlanması konusunda da ekip çok esnek ve yardımcıydı. Eğitmenler artikülasyonları düzgün, anlatımı kuvvetli ve açıklamaları net kişilerdi. İnteraktif etkinliklerle grubun odağını uzunca süre bir arada tutma konusunda çok başarılılardı. Eğitim içinde kullanılan materyaller, açıklayıcı ve düzenliydi. Sonrasında da sertifika sürecine devam etmek isteyen katılımcılar için gerekli rehberlik sağlandı ve gelecekte de süreç içerisinde destekleneceklerine dair güven verildi. Dolayısıyla, ekip olarak fazlasıyla memnun kaldığımız ve faydalı bulduğumuz bir eğitimi tamamlamış olduk. Dahil olan herkese teşekkürlerimizi iletiyoruz.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – MART&NİSAN 2023

Eğitimden memnun kaldım, eğitmenlerimiz konuya çok hakimdi. Eğitim dokümanları çok açıklayıcıydı, çok memnun kaldığım bir süreç oldu.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – MART&NİSAN 2023

Sadece sınava yönelik bir eğitim olduğunu düşünmüştüm ancak pratikte yönettiğim projelerde de uygulayabileceğim teknik bilgiler öğrendim. Eğitimimiz gayet verimli geçti.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – MART&NİSAN 2023

Eğitim sırasında sorulara verilen cevaplar, detaylı açıklamalar ve interaktif aktiviteler sayesinde konuları anladığım ve çok memnun kaldığım bir eğitim oldu. Selda ve Gülay hocamıza da proje yönetimi konusundaki tecrübelerini de katarak son derece verimli bir eğitim süreci yaşattığı için teşekkür ederim. Aynı zamanda eğitim öncesi ve sonrasında yaptıkları bilgilendirmeler ve sınav hazırlığı, konusundaki yardımları sebebiyle Arge Grup’u seçtiğim için memnunum.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – MART&NİSAN 2023

Selda hocamız ve Gülay hocamıza teşekkürlerimi iletiyorum. Katıldığım eğitim sınava yönelik bir eğitim olmasının yanında çalıştığım projelerde de uygulayabileceğim beceriler kattı. Hocalarımızın bilgi birikimi, sorduğumuz sorulara aldığımız tatmin edici cevaplar oldukça memnun etti beni. Her şey için teşekkürler.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – ŞUBAT&MART 2023

Sözün gelişi değil, gerçekten memnun kaldığım bir eğitim oldu. Selda Hocamıza da Gülay Hocamıza da teşekkürlerimizi iletiyorum. Hem çevreme önereceğim bir eğitim oldu hem de başka sertifikasyonlar söz konusu olduğunda yine Arge Grup ile ilerlemek isterim. Selda Hocamız hem çok bilgili hem de bilgiyi aktarma konusunda çok yetenekli. Eğitim için teşekkürlerimi iletiyorum.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – OCAK&ŞUBAT 2023

Arge Grup Danışmalıktan almış olduğum Proje Yönetimi ve PMP®️ Hazırlık Eğitimi, alanında uzman, kalifiye ve günceli takip eden bir eğitim kadrosuyla, kaliteli ve interaktif bir süreçti. Eğitimin kapsamı sınav dışında projelerin yönetimi başta olmak üzere farklı alanları görmemizi ve yeni düşünceler ile bakış açımızı genişleten bir ortamdı. Eğitmenleri kendi tecrübelerini paylaştığı, proje yönetim sürecinde karşımıza çıkabilecek riskleri nasıl yönetebileceğimizi öğrendiğimiz bir süreçti. Almış olduğum eğitim ile kısa sürede PMP®️ Sertifikamı alacağıma ve biyoteknoloji alanında günceli yakalayan yaklaşımlar ile proje yazıp yöneteceğime inanıyorum.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – ŞUBAT 2023

Eğitmenimiz sorduğumuz sorulara tatminkar cevaplar verdi. Eğitimde öğrendiklerimizle iş yapış biçimimiz arasındaki bağlantıyı kurabilmek bizler için önemliydi. Öğrendiklerimizi nasıl uygularız bununla ilgili bilgiler edindik. İçerik anlamında sınav için yeterli olduğunu düşünüyorum. Sınava nasıl çalışılmalı ile ilgili de ince tüyolar verdi eğitmenimiz. Genel olarak memnun kaldım, teşekkür ediyorum.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – OCAK&ŞUBAT 2023

Öncelikle eğitim aldığımız Selda hocamız ve Hatice hocamız alanlarında çok profesyonel ve oldukça bilgililerdi. Bununla beraber eğitim yöntemlerinin de oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum. Eğitim genel kapsamda benim açımdan oldukça verimli geçti ve Proje Yönetimi görevini profesyonel olarak devam ettirebilmek adına bir çok yeni bilgi öğrendim ve notlar aldım. Hedefim bu yıl içerisin de PMP belgesi almak yönünde olacak.  Sayın hocalarımıza tekrardan teşekkür ederim.

PMP® SINAV DENEYİMİ

Öncelikle sınavın Türkçe versiyonunu gayet başarılı buldum. İngilizce kısmına çok bakmaya gerek kalmadı. Sınav merkezinde sınava girdim ve gayet rahattı. Sınavda çok zorlanmadım. Aslında klişe olacak ama sınav mantığını anlayınca soruları çözmek kolay oluyor. Bazen aynı soruyu birçok kez mi soruyorlar diye şüpheye düştüm, birçok kez soruyu birkaç farklı şekilde sormuşlar gibi geldi. Direkt bilgi soran bir soruya denk gelmedim. Soruların çoğunda bir örnek verip, sen proje yöneticisi olsan bu durumda ne yapardın diye soruyor. Veya olumsuz sonuçlanan bir durum için, proje yöneticisi neyi yapmalıydı diye sorular vardı. 4-5 tane birden fazla doğru cevaplı soru vardı. 3-4 tane de eşleştirme sorusu vardı.

Bir ekipte, anlaşamayan personellerin olması durumunda veya personelle proje yöneticisi olarak sizin anlaşamadığınız durumları örnek vererek proje yöneticisinin ne yapması gerektiğini soran sorular vardı. Veya projenin gidişatından memnun olunmayan bir paydaş olması durumunu örnek vererek siz ne yaparsınız diye sorulan sorular vardı. Ekip üyelerinin farklı kültürlere sahip, farklı ülkelerde bulunan personellerden oluştuğunu örnek gösterilerek yapılması gerekenlerin neler olduğu soruları vardı.

Agile çalışma metodolojisi, hangi aşamalarda neler yapılır bunları bilmek iyi oluyor. Örneğin günlük toplantılarda ne yapılır sprintlerde ne olur genel mantığı bilmek önemli. Aldığımız eğitim kesinlikle bir temel oluşturdu ve bu nedenle Arge gruba teşekkür ederim. Sonrasında genel çerçeveyi aklımda oturtturmak için PMBOK 6 ve 7 ile çevik uygulama kitaplarını inceledim. Çok soru çözmedim ama sanırım çok zamanı olmayan kişiler sadece bol soru çözülerek dahi sınavı kazanılabilirler gibi geldi bana.

TEMEL PROJE YÖNETİMİ – OCAK 2023

Genel olarak eğitimden çok memnun kaldım. Gülay Hanım’ın geçmiş kariyeri, tecrübesi eğitim içeriği ile birleşince bizler için çok faydalı oldu. Eğitim esnasında verdiği örneklerle kendi işlerimize uyarlama fırsatı bulduk. Zaman yönetimi, eğitimin temposu, eğitime bizlerin katılımını sağlama anlamında eğitmenimiz gayet başarılıydı. İki günde hızlandırılmış bir şekilde proje yönetimine dair temelleri öğrenmiş olduk.

TEMEL PROJE YÖNETİMİ – OCAK 2023

Eğitim proje yönetimine dair temel bir eğitimdi. Eğitmenimizi çok sevdik. Bilgi ve tecrübelerini çok güzel aktardı. İnteraktif bir eğitim gerçekleştirdik.

TEMEL PROJE YÖNETİMİ – OCAK 2023

Eğitimimiz gayet verimli geçti.

TEMEL PROJE YÖNETİMİ – OCAK 2023

Genel anlamda faydalıydı. Temel kavramları anlamak, hatırlamak adına güzel bir eğitim oldu. PMI süreçleriyle ilgili temel süreçleri kavramış olduk.

PMP® SINAV DENEYİMİ

Bir kere kafanız rahat olsun stres yapmayın. Açıkçası cloned sorulardan başka sınava yakın soruları olan bir çalışma yapmadım. Youtube’dan güvenilir olup olmadığından emin olamadığım birkaç soru çözümü videosu izledim. Sınava yönelik soru çözümünden çok PMI yaklaşımını daha iyi kavramamda yardımı oldu.

Önce tek tek cloned soruları çözüp cevabına baktım. Sonra soruları tekrar cevaplara bakmadan çözüp kontrol ettim. Sonra yanlış yaptıklarımı tekrar çözüp tekrar anlamaya çalıştım.

Sınavda tek sorunum, hep İngilizce çalıştım, sınavda sorular ilk olarak Türkçe geliyor ekrana. İsterseniz İngilizce butonuna basıyorsunuz açılır pencerede İngilizcesi geliyor. Türkçesini mi okuyayım İngilizcesini mi derken biraz konsantrasyonum bozuldu 🙂

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – KASIM&ARALIK 2022

Temel olarak; proje yönetiminde izlenecek yolları, dikkat edilmesi gereken kriterleri ve kullanılabilecek araçları öğrendim. Eğitim içeriğini ve dersin gidişatını, kişisel olarak, kesinlikle çok verimli ve faydalı bulduğumu belirtmek istiyorum. Vaktinizi ayırdığınız için teşekkürler.

İŞ ANALİZİ EĞİTİMİ – ARALIK 2022

Kullandığımız metotların profesyonel anlamda karşılıklarını görmüş olduk, faydalı dokümanlar edindik.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – KASIM&ARALIK 2022

Proje kapsamında çalışırken, karşılaşılan/karşılaşılabilecek durumlardaki davranış/yönetim konusunda çok faydalı bir eğitimdi. Her şey için teşekkürler.

İŞ ANALİZİ EĞİTİMİ – ARALIK 2022

Eksik veya yetersiz yapmış olduğumuz konuların tespitini yaptığımız ve çözüme daha kolay ve hızlı ulaşabileceğimiz yöntemleri öğrendiğimiz ve uygulayacağımız bilgileri edindiğimiz bir eğitim oldu.

İŞ ANALİZİ EĞİTİMİ – ARALIK 2022

Öncelikle eğitim genel olarak işim için çok verimliydi ama özellikle Çevik Yöntemler Yaklaşımı’nın işim için çok uygun ve faydalanabileceğim bir yöntem olduğuna inanıyorum. Buna ek olarak aslında gerçekten kullanması çok kolay ve çok faydalı olan SWOT Analysis,  Fishbone Diagram tekniklerini kullanmanın önemini fark etmiş oldum. Çalışma hayatımda bulunduğum pozisyonda İş Analizi ve İş Analistliğinin kendimi geliştirmeyi, çalışırken çok daha performanslı olmayı ve çalışma sağlığımın yükselebileceğini, burada öğrendiklerimi kullanmanın beni olduğumdan daha iyi bir hâle getireceğini düşünüyorum.

İŞ ANALİZİ EĞİTİMİ – ARALIK 2022

İşimi daha kaliteli, nitelikli yapabilmek için bir çok yararlı bilgi edindiğim bir eğitim oldu.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – KASIM&ARALIK 2022

Eğitim gayet interaktif bir şekilde ilerledi. Eğitmenlerimiz Gülay Hanım,  Selda Hanım ve Hatice Hanım’ın  bizi eğitime dahil etmesi ile hiç sıkılmadan tamamladığımız verimli bir eğitim oldu.

İŞ ANALİZİ EĞİTİMİ – ARALIK 2022

Mevcutta eğitim içerisinde aldığımız detayları işlettiğimizi kısımlar var. Bu kısımların bilinçli yönetilmesi için faydalı bir eğitim oldu.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – KASIM&ARALIK 2022

Gayet memnunum öğretici ve bilgilendirici, akıcı bir eğitimdi. Sınava yeterince hazırladığını düşünüyorum. Eğitmenlerimize ve Arge Grup’a teşekkürlerimi iletiyorum.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – KASIM&ARALIK 2022

Gayet verimli bir eğitim geçirdik. Hem eğitmenlerimizin tecrübesi olsun hem ders içeriği olsun gayet memnun kaldım. Verilen materyaller, örnekler yerindeydi. Eğitmenlerimize teşekkürlerimi iletiyorum.

ÇEVİK PROJE YÖNETİMİ VE ACP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – KASIM 2022

Selda hocamız enerjik bir anlatımı var. 4 gün boyunca gayet interaktif bir eğitim geçirdik. Eğitimden çok memnun kaldım. Eğitim biraz daha uzun olabilir. Eğitimde öğrendiklerimizi uygulamaya da koymaya çalışacağız. Yakın zamanda da ACP sınavına girmeyi planlıyorum, sınava yönelik de faydalı bir eğitim oldu.

ÇEVİK PROJE YÖNETİMİ VE ACP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – KASIM 2022

Eğitim gayet kapsamlıydı. İlgili eğitmenimiz konuya vakıf bilgi sahibiydi, bizleri de güzel şekilde bilgilendirdi. Enerjik bir şekilde konuyu şekilde aktardı, sorularımızı yanıtsız bırakmadı, gayet verimli bir eğitimdi.

MS PROJECT EĞİTİMİ – EKİM 2022

Eğitim içeriğinden memnun kaldık, gayet yeterliydi. Eğitmenimiz bize hitap edebildi: Ne istediğimizi anlayıp gerekli düzeyde karşılık alabildik. Çok temel düzeyde MS Project’i biliyorduk. Önceki günlerde sizlerden aldığımız Proje Yönetimi ve PMP® Hazırlık eğitimi, MS Project eğitimi ile pekişti. Programla beraber daha net bir şekilde bilgiler yerine oturdu. Projemizde eksik yerleri doldurmaya başladık, sorunsuz bir şekilde eğitimimizi tamamladık.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – EKİM&KASIM 2022

Eğitim içerik olarak hem sınav hem bilgiyi iletme konusunda gayet açık ve verimliydi. Eğitim sınava yönelik bilgileri içermesinin yanı sıra projelerde kullanacağımız birçok bilgi ve tekniği de içermekte. Sınav hazırlığının yanı sıra proje yönetimi alanında da çok katkı sağladı.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – EKİM&KASIM 2022

Eğitimden oldukça memnun kaldım. Bilmediğim birçok konuda bilgi sahibi oldum. Hem eğitmenlerimizin hem diğer katılımcılarımızın tecrübelerini dinleyerek eğitimi ilerletmek benim açımdan çok faydalı oldu.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – EKİM&KASIM 2022

Çok güzel bir eğitimdi, özellikle Selda hocamıza , Gülay hocamıza ve Hatice hocamıza ayrıca teşekkür ediyorum. Eğitmenlerimizin derste sağlamış olduğu motivasyon çok etkiliydi. Farklı eğitmenlerle gidilmesi farklı örneklemeler ve betimlemeler sağladı. Eğitim gayet verimliydi.

MS PROJECT EĞİTİMİ – EKİM 2022

Eğitim gayet faydalıydı. Aktif olarak yürüttüğümüz projelerde aldığım eğitimin çıktılarını kullanmaya başladım. Dinamiklerin takibini yapabilmem adına gayet verimli bir eğitim oldu. Deneyimimi henüz doldurmadım, farkındalık kazanmak için aldığım bir eğitimdi. PMP hazırlık eğitimi ile beraber iş hayatımda daha fazla farkındalıkla işlerimi yürütmemi sağlayacak bir eğitim oldu.

MS PROJECT EĞİTİMİ – EKİM 2022

Eğitimimiz gayet güzel geçti. Gerek eğitim içeriğinden gerekse eğitmenimizden memnun kaldık. Yeni içerikle farklılıkları ortaya koyan bir eğitim oldu. Bundan sonraki süreçte sınava hazırlık yapıp, yaptığımız işi profesyonelleştirerek sertifikayla taçlandırmak amacımız olacak.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – EKİM 2022

Bu eğitim bana yeni bir bakış açısı katarak, farkındalık yarattı. Özellikle eğitimin çevik (agile) bölümü oldukça ilgimi çekti. Agile ve klasik yaklaşımı harmanlayarak ele alınabilecek olan hibrit yöntemler ile kendi süreçlerimize uygun yaklaşımlar geliştirebileceğimizi düşünüyorum. Eğitim içerik olarak çok yoğundu; sindirmek, hazmetmek biraz zaman alacak 🙂 Genel olarak eğitim yoğun ve bilgilendiriciydi diyebilirim.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – EYLÜL&EKİM 2022

Eğitim öncesi ve sonrasında da birebir destekleriyle yardımcı olmaya çalışan Arge Grup Danışmanlık’a teşekkür ederim. İnteraktif bir eğitimdi gerek eğitmenlerle gerek katılımcılarla beraber. Memnuniyetim sınava yönelik hazırlanmamda motivasyonum olacaktır. Proje Yönetimi alanında tecrübe edinmeden önce yol haritamızı oluşturabileceğimiz nitelikli bir eğitimdi. Öğrenme sürecinin sürekli devam edeceği bu yolda Arge Grup Danışmanlık ile başlamak cesaretlendiriciydi.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – EKİM 2022

Eğitmenlerimizin anlatış biçiminden keyif aldım. Daha önce de aldığım bir eğitimdi dolayısıyla öncesi ve sonrası şeklinde karşılaştırmada bulunabildim. Örneklemeler gayet yeterliydi. İki farklı branştan eğitmenin gelmesi de çeşitlendirme açısından verimli oldu.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – EYLÜL&EKİM 2022

Eğitim gayet faydalıydı. Aktif olarak yürüttüğümüz projelerde aldığım eğitimin çıktılarını kullanmaya başladım. Dinamiklerin takibini yapabilmem adına gayet verimli bir eğitim oldu. Deneyimimi henüz doldurmadım, farkındalık kazanmak için aldığım bir eğitimdi. PMP hazırlık eğitimi ile beraber iş hayatımda daha fazla farkındalıkla işlerimi yürütmemi sağlayacak bir eğitim oldu.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – EYLÜL&EKİM 2022

42 saatlik yoğun bir eğitimi fazlasıyla tatmin edici bir şekilde tamamladık. Hocalarımızın eğitimi işleyiş şekli, konulara olan hakimiyetleri ve uzaktan bir eğitim olmasına rağmen bizlere göstermiş oldukları ilgileri oldukça iyiydi. Soru çözüm saatleri ile çıkabilecek soruları karşılıklı yorum yaparak çözmemiz ise eğitimin en güzel tarafıydı. Bu süreçte verdiğiniz ve vereceğiniz destekleriniz için tekrar teşekkür ederim.

TEMEL PROJE YÖNETİMİ EĞİTİMİ – EKİM 2022

Proje Yönetimi üzerine almış olduğum eğitim şahsen bana çok şey kattı. Selda Hanım bilgisi ve anlatımıyla bizleri bilgiye doyurdu. Bilmediğim ve unuttuğum birçok bilgiyi yeniden öğrenme fırsatı yakaladım. Kendisine ve ekibine çok teşekkür ederim.

PROJE YÖNETİMİ EĞİTİMİ – EYLÜL&EKİM 2022

PMBOK® V6 eğitimini daha önce almamdan ötürü birçok bilgiyi daha önce duymuştum. PMI®’ın PMBOK® üzerinden yeni yaklaşımı ve organizasyonel süreçler (insanlar) bence şirketler için çok faydalı olacaktır. Yine farklı analiz tekniklerinin anlatılması kişisel olarak ilgimi fazlasıyla çekti.

Eğitimimiz gayet verimli geçti. Eğitmenimizin hem konuya hakimiyeti hem de iletişim dili oldukça etkiliydi. Motive edici anlatımı bizi sınav konusunda da cesaretlendirdi.

PROJE YÖNETİMİ EĞİTİMİ – EYLÜL&EKİM 2022

Eğitim genel anlamıyla gayet iyiydi. Gülay hocamızdan memnun kaldık. Eğitimin kapsamı gayet yeterliydi, işimize katkı sağlayacağını düşünüyorum.

PROJE YÖNETİMİ EĞİTİMİ – EYLÜL&EKİM 2022

Eğitimcimiz çok kaliteliydi. Sorularımız eğitmenlerimiz tarafından etkili bir şekilde cevaplandı. Keyifli ve verimli bir eğitim geçirdik. İşime yansıtma konusunda aktif bir şekilde kullanabileceğim bir eğitim oldu. Proje yönetimi alanında çalışan kişilere eğitimi tavsiye ederim.

İŞ ANALİZİ VE PMI-PBA® HAZIRLIK EĞİTİMİ – AĞUSTOS 2022

Eğitim içerik açısından kapsamlıydı, Eğitmenimiz, hem uzman hem de neyi, ne kadar ve nasıl aktarması gerektiğini çok iyi bilen biriydi. Etkili ve bilgilendirici bir eğitim süreci oldu. Emeğiniz ve samimiyetinizle gerçekleştirdiğiniz eğitim için teşekkürler.

İŞ ANALİZİ VE PMI-PBA® HAZIRLIK EĞİTİMİ – AĞUSTOS 2022

Selda hanımın deneyimi eğitim sırasında her anlamda belli oluyor. İçerik olarak her noktaya değinilmeye çalışılmış, örneklerde kullanılan yeni araçlar yöntemler, teknikler oldukça yoğundu. Yeni terim ve yeni alanlara dair birçok konuda fikir edindim. Eğitim sonrası bu bilgileri sindirebilmek adına yavaş yavaş üzerinden tekrar edilmesi gerekiyor. Genel olarak eğitimden memnun kaldım.

İŞ ANALİZİ VE PMI-PBA® HAZIRLIK EĞİTİMİ – AĞUSTOS 2022

Eğitimin online olmasının hiçbir dezavantajı yoktu aksine online olması çok daha rahat olmasını sağladı. İnteraktif bir şekilde ilerleyebildik, Selda Hanım sorularımız olduğunda araya girip hemen cevap verdi. Eğitim fazla kapsamlıydı, iş analistliğine yeni adım atan kişiler için iki günlük temel eğitim içeriğinin yeterli olduğunu düşünüyorum. Ana hat için iki günlük eğitim, sertifikasyona yönelecek kişiler için 5 günlük eğitimi tavsiye ederim. Gayet yeterli bir eğitimdi, her şey çok güzeldi.

İŞ ANALİZİ VE PMI-PBA® HAZIRLIK EĞİTİMİ – AĞUSTOS 2022

İş Analizi hakkında yeni fikir edinen biri olarak, aklımda soru işaretleri olmasına rağmen 6 günlük bu eğitimde iş analizi, iş analistliği hakkında iş hayatında kullanabileceğim çok kıymetli bilgiler edindim. Eğitimin sınava yönelik bir eğitimin ötesindeydi. Öğrendiğim teknik ve araçların, iş analizi hakkında edindiğim bilgilerin iş hayatıma oldukça katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Uzun dönemde etkileşim halinde olabileceğim işinde başarılı kaliteli insanlarla tanıştım. Gayet interaktif bir eğitimdi. Selda Hocamızın tecrübelerini ve aktardığı bilgileri dinlemenin bana çok değer kattığını düşünüyorum. Sizlere teşekkürlerimi iletiyorum.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – TEMMUZ&AĞUSTOS 2022

Gayet interaktif bir eğitimdi. Monologdan ziyada diyalog kurarak vaktimizi geçirdik. Hep etkileşim haline olduğumuz bir eğitimde, etkinlikler sayesinde birbirini tanımayan bir grup insan olmaktan ziyade etkileşim kurmuş ekipler olarak eğitimimizi gerçekleştirdik. Her hafta sonu bizi bağlayan değil her hafta sonu öğrenmeye aç bir şekilde eğitime katıldık. Eğitmenlerimizin enerjisi yüksekti, sordukları sorulara cevaplar geldikçe daha verimli bir şekilde eğitimimizi tamamlamış olduk.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – TEMMUZ&AĞUSTOS 2022

Eğitimimiz gayet güzeldi herhangi bir problem yaşamadan eğitimimizi tamamladık. Verimli bir eğitimdi.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – TEMMUZ 2022

Çok verimli bir eğitimdi. 6 günlük eğitimde iki ayrı eğitmenin olması da ayrıca verimliydi. hem Gülay hocamız hem Selda hocamızın olması motive edici oldu. Özelikle soru çözümü kısmı ilgi çekici ve verimliydi. Sınav için yönlendirmelerin detaylı olması faydalıydı. Eğitimden sonra gelen süreçte eğitmenlerin destek vereceğine yönelik yalnız olmadığımızı hissettirmeleri önemliydi. Gelecek aylarda da sınav başvurusu açısından yalnız olmadığımızı bilmek bu konudaki hassasiyetiniz bizler için çok değerli.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – TEMMUZ 2022

Eğitimden memnun kaldım, güzel ve verimli bir eğitimdi. Uzun bir eğitim olmasına rağmen sıkılmadan verimli bir şekilde ilerleyebildik. Eğitmenlerimiz çok yardımcı oldular. Sınavla ilgili sorularımıza yanıt bulduk.

PROJE YÖNETİMİ VE PMP® HAZIRLIK EĞİTİMİ – HAZİRAN 2022

1972’den beri sektörde birçok konuda öncü olan şirketimiz, sürekli iyileştirme felsefesinin bir sonucu olarak kendini ve bünyesinde yer alan bireylerin gelişimini sağlamak için belirli aralıklarla kurum içi ve kurum dışı eğitim programları düzenlemektedir. En son olarak farklı departmanlarda görev yapan yönetici konumundaki personelimiz için, proje yönetme konusunda kendilerini geliştirmelerine katkı sağlamak ve yeni teknik ve yöntemler hakkında bilgi edinmelerini sağlamak amacıyla Pi Makina olarak “Proje Yönetimi ve PMP Hazırlık Eğitimi” almaya karar verdik.

Bu aşamada Arge Grup Danışmanlık Ltd. Şti. olarak sizlerin bu konudaki engin tecrübelerinizden yararlanmak istedik. Sağ olun bizleri kırmadınız ve, 16-17-18-24-25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde, fabrika sahamızda yer alan eğitim salonumuzda 6 gün, toplam 42 saat olarak, zengin içerik, uygulama ve örneklerle eğitim verdiniz.

Bu sayede Proje Yönetimi konusunda temel kavramların yanı sıra, çeşitli vakalar üzerinde, özellikle kendi uygulama alanlarımıza yönelik çalışmalar da yapma fırsatımız oldu. Bu sayede klasik ve çevik proje yönetimi ile ilgili çerçeveler, önemli farkları, yaygın uygulamaları hakkında bilgi sahibi olduk. Takım oluşturma esasları, proje yöneticilerinin sahip olması gereken yetkinlikler, proje metodolojisi belirleme, kapsam, zaman, bütçe, tedarik planlaması ve yönetimi, risklerin değerlendirilmesi ve yönetimi, iletişim yönetimi gibi konularda önemli noktalar ve güncel uygulamalardan haberdar olduk.

Bu sayede PMI tarafından düzenlenen sınavlara hazırlık için önemli bir bilgi birikimi sağlayan, yararlanılacak kaynaklar ve örnek sorular ile destekleyici, yol gösterici, etkin eğitim programınızın yanı sıra, bizzat konusunda tecrübeli, güler yüzlü, sabırlı, değerli eğitmen ve danışman Sayın Gülay Karakaya’ya ve bizlere sağlamış olduğunuz katkıdan dolayı Arge Grup Danışmanlık’a en içten teşekkürlerimizi sunar; yeni eğitim programlarında tekrar çözüm ortaklığı yapmayı arzu ettiğimizi belirtmek isteriz.

PROJE YÖNETİMİ VE ÇEVİK PROJE YÖNETİMİ EĞİTİMİ – HAZİRAN 2022

Bu tarz eğitimler normalde daha çok teorik bilgi içerdiği için sıkıcı olabiliyor. Ancak şirketin işleyişiyle bağ kurarak gerek uygulamalarla gerek anlatım tarzlarıyla çok verimli ve keyifli bir eğitim gerçekleştirdik. Selda Hocamız ve Gülay Hocamıza teşekkürlerimizi iletiyorum.

PROJE YÖNETİMİ VE ÇEVİK PROJE YÖNETİMİ EĞİTİMİ – HAZİRAN 2022

Eğitimden çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. Örnekler yerinde ve anlamasını kolaylaştırıcı şekildeydi. Eğitimde yer alan oyunların da çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Faydalı bilgiler öğrendim ve mevcutta ilerlettiği süreçlere metodolojiyi uygulamaya başladım.

PROJE YÖNETİMİ VE ÇEVİK PROJE YÖNETİMİ EĞİTİMİ – HAZİRAN 2022

Öncelikli olarak sizin nezdinizde eğitimi veren Selda ve Gülay hanımlara tekrar teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Eğitim benim için çok verimli geçti
ve çok memnun kaldım. Çalıştığım departman ve projelerimde kullanmış olduğum yöntemlerle ile ilgili, uzmanlarından eğitimini alma şansı elde etmiş oldum. Aslında IT dünyasında birçok projede izlenilen yöntemler. Ancak kavramlar ve metodolojileri eğitim ile pekiştirmek, bundan sonraki projelerde süreçleri yönetmekte islerimi kolaylaştıracaktır.

PROJE YÖNETİMİ VE ÇEVİK PROJE YÖNETİMİ EĞİTİMİ – HAZİRAN 2022

Eğitimler şirket içinde temel proje yönetimin prensiplerinin anlaşılması açısından faydalı oldu. Eksik yönlerimiz ve nasıl tamamlayacağımız ile ilgili fikir sahibi olduk.

RİSK YÖNETİMİ EĞİTİMİ – NİSAN 2022

Eğitim içeriğinden gayet memnun kaldım. Bulunduğum pozisyon itibariyle de benim için gerekli nitelikleri karşıladığını söyleyebilirim. Faydalı bir eğitimdi, aldığım bilgilerle yaptığım işleri de örtüştürebilirim, firmamız için çalışan diğer arkadaşlarında eğitimi almasını önereceğim.

RİSK YÖNETİMİ EĞİTİMİ – NİSAN 2022

Eğitimin interaktif olması ve sorduğumuz her soruya Selda hocamızın fikir beyan etmesi, sadece kendi sektörümüzden değil başka sektörlerden de örnek verilmesi ufkumuzu genişletti. Online eğitim, yüz yüze eğitimi pek aratmadı diyebilirim. Samimi ve güzel bir eğitim geçirdik.

SINAV DENEYİMİ

PMP sınavına gereğinden fazla çalıştığımı düşünüyorum. Soruların çoğunluğu birbirinin aynısı gibiydi. Senaryo kısmı aynı şıklar değiştirilmiş gibi geldi sorularda. Yeterli çalışma ile rahatlıkla geçilebilecek sorular olduğunu düşünüyorum.

Arge gruptan aldığım eğitimi tamamladıktan sonra sınav hazırlık sürecine başladım. Konu tekrarlarıma paralel şekilde soru çözümleri yaptım. PMSpeed soru kaynağı olarak sınav için çok yeterliydi, sorular anlaşılır ve kaliteliydi. PMSpeed üzerindeki sorularla beraber konular çok daha netleşti. Soruları Türkçe ve İngilizce olarak görebiliyordum. Testleri süre içerinde kalarak çözmeye yönlendirmesi zaman yöneyimi için kıymetliydi.