Gülay KARAKAYA

PMP®
Eğitmen/Danışman

Gülay KARAKAYA, ODTÜ Fizik Bölümü’nden 1991 yılında mezun olmuş, 1992 yılından bugüne kadar “Savunma, Telekomünikasyon, Enerji ve Üretim” sektöründeki firmalarda üretim, kalite, test ve proje yönetimi departmanlarında yönetici olarak görev almıştır. Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM)’ nda birçok projede kalite ve test konularında danışman olarak görev almıştır.  Kurumların kalite süreçlerinin kurulması ve iyileştirilmesi kapsamında, kalite yöneticisi olarak görev almıştır. Bilgi teknolojileri, savunma ve kapasite geliştirme projelerinde proje uzmanı, proje koordinatörü, proje yöneticisi, program direktörü olarak görevler almıştır.

PMP® (Project Management Professional), IRCA onaylı KYS Baş Denetçi ve ISTQB Test Uzmanı sertifikalarına sahiptir.

Uluslararası çalışma gruplarından ISO/IEC JTC1 SC7 (Yazılım ve Sistem Mühendisliği) Grubu altındaki Sistem Kalite Yönetimi Grubu (WG23) çalışmalarına TSE adına katılım sağlayarak, grubun çalışma alanında yer alan standartların değerlendirilmesinde katkı sağlamıştır. NATO AC 250 (Armaments Committee,National Directors for Quality Assurance) Komitesi toplantılarına katılım sağlamış ve AQAP 2070 NATO Mutual Government Quality Assurance (GQA) Process dokümanının revize edilmesi çalışmalarına Türkiye’yi temsil eden grup içerisinde görev almış, bu kapsamda yapılan toplantılara Türkiye adına katılım sağlamıştır.

2015 -2021 yılları arasında yarı zamanlı, 2021’den itibaren tam zamanlı olarak proje yönetimi çerçevesinde eğitimler ve danışmanlıklar vermektedir. 2022’den itibaren PMI onaylı “ATP-Trainer” olarak eğitimlerine devam etmektedir.

2015 yılından bu yana;

  • Proje yönetimi eğitimleri , PMP®(Project Management Professional) sertifikasyon sınavına hazırlık eğitimleri,
  • PYO ofis kurulumları, kurumsal proje yönetişim süreçleri geliştirme çerçevesinde danışmanlık, mentörlük ve koçluk faaliyetleri,
  • Kalite yönetim sisteminin kurulması/iyileştirilmesi, kalite belgelendirme çalışmaları danışmanlık faaliyetleri,
  • Çevik(agile) proje yönetimi ve ACP® (Agile Certified Practitioner) sertifikasyon sınavına hazırlık eğitimleri ve çevik dönüşüm koçluğu/danışmanlığı,
  • MS Project eğitimleri,
  • Proje yönetiminde liderlik eğitimleri ve danışmanlıkları

sağlamaktadır.

Aktif PMI Global ve PMI-TR üyelikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda PMI-TR bünyesinde gönüllü çalışmalar yürütümekte , mentör olarak görev almaktadır.