İNSANLAR MANİFESTOSU

Brightline® – İNSANLAR MANİFESTOSU

Brightline®, liderlerin strateji tasarımı ile teslimat arasındaki pahalı ve verimsiz boşluğu kapatmasına yardımcı olmaya kendini adamış önde gelen küresel kuruluşlarla birlikte çalışan PMI® girişimidir. Brightline, stratejik inisiyatif yönetimi yoluyla liderlerin kuruluşlarının vizyonunu başarılı bir şekilde gerçeğe dönüştürmesini sağlayan içgörüler ve çözümler sunar.

Biz de bugün sizler için Brightline® İnsanlar Manifestosundan kısaca bahsedeceğiz.

Orijinal metne buradan ulaşabilirsiniz: https://www.brightline.org/people-manifesto

İNSANLAR MANİFESTOSU

İNSANLAR MANİFESTOSU

İNSANLAR MANİFESTOSU

 

Strateji tasarımı ve teslimat arasındaki bağlantıyı insanlar oluşturur!

İnsanlar genellikle bir organizasyonun rekabet avantajının en önemli kaynağı olarak kabul edilir. Yine de sıklıkla en yanlış anlaşılan ve en az kaldıraçlı varlıklardır.

Strateji tasarımı ve teslimat arasındaki bağlantıyı insanlar oluşturur; fikirleri gerçeğe dönüştürürler, onlar hareket halindeki stratejidir. Başarı, bu en kurnaz unsurun temel karmaşıklığının derinlemesine anlaşılmasını gerektirir: BİZİM İNSANLARIMIZ.

Liderliğin Üzerinde Aşırı Duruluyor.

Liderliğin ne kadar kritik bir rol olduğu iyice anlaşılmıştır. Kıdemli liderlerin, genişletilmiş liderlik takımını meşgul etmeleri ve harekete geçirmeleri, değişim hakkında ikna edici bir şekilde tek bir sesle konuşmaları ve yeni hedef davranışları güçlü bir şekilde modellemeleri gerekir. Bu nedenle, büyük şeylerin gerçekleşmesini sağlamak için kesin olarak liderlik etmeye hazır olun, ancak doğru zaman geldiğinde takip etmeye de hazır olun. Her zaman değer görmemiz gerektiğine inanmaya şartlanmış olsak da, takip edilecek bir yer ve zaman da vardır.

 

Sorunu ele almak için başka biri daha fazla yetkinliğe veya iç görüye sahip olduğunda bunu takip edin.

Koşulları, takımdaki insanların öne çıkmak için güvenli hissedecekleri ortamı sağlayarak ve herkesin bir takıma liderlik etmek istemeyeceğini veya buna ihtiyaç duymayacağını kabul ederek tasarlayın. Liderlerin başarılı olabilmesi için takipçilerine ihtiyacı vardır. “Takipçiliği” değerli bir davranış haline getirin. Her zaman liderlik etmenin yollarını aramak yerine, ne zaman ve nasıl arka koltukta daha fazla yer alacağınızı bilin. Her zaman daha fazla lider yaratmanın yollarını aramak yerine, takip edenlerin temel rolünü kabul edin ve destekleyin.

İş Birliği Anahtardır Ama Her Şey Değildir!

Strateji, her biri kendi işini yapabilen ve gerektiğinde birlikte iyi çalışabilen doğru kişilere sahip olmayı gerektirir. Görev gerektirdiğinde, takımlar siloları yıkabilir, yaratıcı sürece çeşitlilik katabilir ve bireylerin toplamından çok daha fazla düşünme ve yanıt verebilirlik üretebilir.

Takımların doğru yetenek ve beceri karışımıyla oluşturulmasına ve insanların bir arada çalışmasına izin veren koşulların açıkça belirlenmesine özen gösterilmelidir. İşbirliğinin zaman ve koordinasyon gerektirdiğini ve tüm girişimlerin takım çalışması gerektirmediğini kabul edin. Zamanı geldiğinde, doğru kişilere karar verme ve yürütme yetkisi verin.

Kültür Asla İnşa Edilmez

Kültür ve strateji, her zamankinden daha fazla iç içe geçmiş durumdadır. Kültür sadece stratejiyi desteklemekle kalmamalı, aynı zamanda kazanmanın davranışsal reçetesinin sabit veya statik olmadığı dinamik, gelişen bir strateji ile kilit adımlarda hareket etmelidir. Kültür doğrudan inşa edilemez veya bir plan veya kontrol listesiyle gerçekleştirilemezken, şansa bırakılamaz.

Bireylerin davranışları ve tepkileri arasındaki kolektif gerilimden yapılmış dinamik ve canlı bir “organizma” olarak kültürün karmaşıklığını anlamayı gerektirir. Giderek daha karmaşık ve değişen bir ortamda bu gerilimin üstesinden gelmek, çalışanlar arasında paylaşılan bir amaç duygusuna ve meşru güvene bağlıdır. Kültürü stratejiyle birleştirmek, etkileri yönlendirmek, sonuçları değerlendirmek ve kazanan stratejiler sağlayan davranışsal avantajlar oluşturmak için odağı ayarlamak için karmaşık ve hiç bitmeyen bir çabadır.

İnsanlar Kendi Menfaatlerine Göre Hareket Ederler

Değişim bir insan çabasıdır ve bu nedenle, strateji sağlamayı dağınık ve karmaşık bir süreç haline getirebilir. İnsanların, davranışlarını etkileyen ve olası uyumsuzluk ve engeller yaratan farklı ilgi alanları, motivasyonları ve hoşgörüleri vardır. Değişim genellikle bir tehdit olarak algılandığından, tepkiler ilk başta mantıklı görünmeyebilir. Yeni stratejiler her zaman farklı çalışma yöntemleri gerektirir, bu nedenle liderler, bireysel ilgi alanlarını, zihniyetleri ve davranışları değiştirmek için gereken zaman ve çabayı fark etmelidir.

İnsanlar, değişikliklerin ortak çıkarlara hizmet ettiğine ikna olsalar bile, değişimin kişisel maliyeti çok büyük görünüyorsa, bireysel davranışları birbiriyle örtüşmeyebilir. Bu yerleşik davranışları arayın ve bireysel olarak arzu edilen ve aynı zamanda daha geniş çıkarlarla uyumlu olan değişimi gerçekleştirmek için koşullar ve diyaloglar yaratın. İnsanlara her zaman saygılı davranın, ancak yeni davranışlara katılmamanın veya eski çalışma biçimlerine dönmenin sonuçları konusunda açık ve kararlı olun. Herkesin değişimi olumlu görmeyeceğini kabul edin.

Bu tür yazıların devamı için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Her türlü sorunuz için bize ulaşın.

Sizlerle bir araya gelmek ve birlikte daha fazla öğrenmek için sabırsızlanıyoruz.

Bizimle iletişime geçmeyin unutmayın: https://www.argegrupdanismanlik.com.tr/iletisim/

Katılımcı görüşlerimiz için: https://www.argegrupdanismanlik.com.tr/ne-dediler/

PMSpeed soru simülatörümüz için: www.pmspeed.com

#riskyönetimi #projectmanagement #projeyönetimi #işanalisti #businessanalysis #çevikprojeyönetimi #işanalizi #projectmanager #agile #agileprojectmanagement #pmp #projeyonetimi  #pmicertification #pmpcertification