Bireyler ve Organizasyonlar için Çeviklik

Bireyler ve Organizasyonlar için Çeviklik

Çevikliği geliştirmek esastır ve başarması oldukça zordur. PMI’nin 2021 Pulse of the Profession® raporu , ankete katılan kuruluşların yalnızca %33’ünün yüksek kurumsal çevikliğe sahip olduklarını belirttiğini ortaya koydu.

Bu zorlukları göz önünde bulundurarak, çevikliği geliştirmek için ne yapabiliriz? Bu soruyu bireysel ve örgütsel liderlik düzeylerinden ele alalım. İpuçlarına dalmadan önce, çevikliği tanımlamak için biraz zaman ayıralım.

Çeviklik Nedir ve Neden Önemlidir?

Çevikliği yüksek olan kişi, değişime hızlı tepki verebilir. Hız ve ayarlama kapasitesi çok önemlidir.

Aynı fikirde olmak için, yönetim danışmanlığı şirketi McKinsey’in kıdemli ortaklarından Aaron De Smet’in aşağıdaki kurumsal çeviklik tanımını kullanalım;

“Çeviklik, bir organizasyonun hızla değişen, belirsiz, çalkantılı bir ortamda kendini yenileme, uyum sağlama, hızla değişme ve başarılı olma yeteneğidir.”

Çevikliğin bu tanımının hem iç yönleri (yani, bir organizasyonun yeteneği) hem de dış yönleri (yani, ortamın hızla değişmeye devam edeceği beklentisi) vardır. Çeviklik önemlidir, çünkü değişemeyen ve gelişemeyen kuruluşlar muhtemelen başarısız olacak veya potansiyellerinin gerisinde kalacaktır.

Çeviklik

Çeviklik

Çeviklik Sizinle Başlar

Organizasyonumuz, bireyleri daha çevik olmaları için donatmanın yollarını bulmakla başlar. Aşağıdaki en iyi uygulamalar kasıtlı olarak geneldir çünkü her organizasyonun çevikliğe farklı yaklaşımları vardır. Bu ipuçları, yarın gelen kutunuza hangi değişiklikler gelirse gelsin değişimde başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

  1. Değişiklik yönetimi geçmişinize bakın. Belirsizlik, çevikliğin hazırlanmanın zor olmasının çok önemli bir nedenidir. Neyse ki, tarihimizdeki bazı ipuçları yardımcı olabilir. Son birkaç yılda işteki değişime nasıl tepki verdiğinize bakın. İşte dikkate alınması gereken birkaç düşünce başlatıcı:
  • Pandemi sizi nasıl etkiledi?
  • Yaptığınız uzaktan çalışma miktarını artırdınız mı veya önemli ölçüde değiştirdiniz mi?
  • Son zamanlarda hangi yeni teknolojileri, uygulamaları ve platformları kullanmayı öğrendiniz?

Birkaç örneğiniz olduğunda, hangi değişikliklerin iyi gittiğine ve hangilerinin sorun yaşadığına bakın. Bu deneyimler hakkında günlük tutmak için yalnızca beş ila 10 dakika ayırmak, bir sonraki aksama meydana geldiğinde daha çevik olmanın yollarını bulmanıza yardımcı olacaktır.

  1. Programınızdaki bolluğu artırın. Programınız etkinliklerle %100 tamamlandıysa, çevik olma beceriniz muhtemelen sınırlı olacaktır. Bu risk, işlerin yapılması için genellikle toplantılara güvenen proje yöneticileri için özellikle önemlidir. Programınız bu kadar doluysa, dış değişikliklere ve tehditlere yanıt vermek muhtemelen karmaşıktır.

Çözüm, ekibinizin bir kısmını geri almakla başlar. Her hafta takviminizde birer saatlik iki bölümü kapatmak gibi küçük başlamaktan çekinmeyin. Bu bloke zamanlar takviminize geldiğinde, kendinize cihazlarınızdan kısa bir mola verin.

  1. Daha güçlü fiziksel ve zihinsel sağlığı teşvik edin. Değişime hızlı bir şekilde yanıt verme yeteneği – özellikle bu değişiklik stresli veya korkutucu olduğunda – sağlığınız güçlü olduğunda daha kolaydır. Araştırmacı Wendy Suzuki, “Egzersizin beyin değiştiren faydaları” adlı TED Konuşmasında egzersiz hakkında şunları paylaştı: “Laboratuvarım, tek bir egzersizin dikkati değiştirme ve odaklama yeteneğinizi geliştirebileceğini ve odaklanma gelişiminin en az bir süre devam edeceğini gösterdi. iki saat.”

Bu, düzenli egzersizin, aksaklıklarla başa çıkma yeteneği de dahil olmak üzere işteki performansınızı artırmanın en güvenilir yollarından biri olduğunu gösteriyor. Tecrübelerime göre, ruh hali ve odaklanma faydalarının iş gününün erken saatlerinde gelmesi için sabah erken saatlerde egzersiz yapmak genellikle en yararlı olanıdır.

  1. Bir üretkenlik deneyi başlatın. Birkaç yıl önce yazar Chris Bailey, dünyanın önde gelen üretkenlik tavsiyelerini denemeye ve hangi stratejilerin onun için işe yaradığını görmeye karar verdi. Bu çabanın sonucu, The Productivity Projectadlı kitabıydı .

Bailey’den ilham alın ve üretkenliğinizi daha da artırmanın yollarını arayın. Bu, Pomodoro tekniğini kullanmak gibi küçük bir şey veya “ İşleri Tamamlama Sistemini ” uygulamak gibi daha karmaşık bir şey olabilir (“tüm ilgi alanlarını, ilgili bilgileri, sorunları, görevleri ve projeleri kişinin zihninden bunları harici olarak kaydetmek ve ardından bunları bilinen zaman sınırlarıyla eyleme geçirilebilir iş öğelerine bölmek”).

Organizasyonların Çevikliği Arttırmasına Yönelik En İyi Uygulamalar

Hırslı start-up’lar gibi bazı şirketler, kesintileri aktif olarak teşvik eder ve çok az dahili sürece sahiptir. Diğer kuruluşlar, özellikle büyük ve köklü kuruluşlar, çevikliği daha itici bulabilir. Aşağıdaki uygulamalar, organizasyon düzeyinde çevikliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir:

  1. Eğitim ve gelişime yatırım yapın. Doğru becerilerle, değişime uyum sağlamak çok daha kolay hale gelir. Dünya Ekonomik Forumu’na göre, becerilerin ortalama yarı ömrü yaklaşık beş yıldır. Bu bulgu, entropinin beceriler için geçerli olduğunu mükemmel bir şekilde hatırlatır. Eğitime devam eden bir yatırım olmadıkça, kuruluşunuz geride kalacaktır.

Neyse ki, PMP sertifikasına sahip proje yöneticileri, sertifikalarını sürdürmek için kendi başlarına eğitim aramaya motive olmuşlardır. Bir lider olarak, becerilerinizi geliştirmek ve potansiyellerini (ve kuruluşun ihtiyaçlarını) gerçekleştirmek için personelinizi ayırdığınız zaman ve bütçeyle destekleyin.

  1. Karar verme yetkisini dağıtın. Gücü kuruluştaki diğer kişilere bırakmak, çevikliği artırmanın en iyi yollarından biridir. Bu nedenle personelinize karar verme yetkisi vermenin yollarını arayın. Gözetimi sürdürmek için, alınan kararlarda dolar limitleri gibi yönergeler uygulayın.
  2. Proje yönetimi süreçlerine meydan okuyun. Zamanla, proje yönetimi ofisleri kapsamlı süreçler, prosedürler ve kontroller oluşturur. Çoğu zaman, bu süreçler değerli bir rol oynar. Ancak, süreçlerinizi değer için periyodik olarak zorlamanın hayati bir rolü vardır. Etkinliğe zarar vermeden proje yönetimi yükünü %5 veya daha fazla azaltmanın (örneğin, toplantı sayısını azaltma) yolları olup olmadığını kendinize sorun.

Çevikliği Arttırmak için Neler Yapıyorsunuz?

Çeviklik;

Çevikliği artırmak, bireyler ve liderler için çok sayıda strateji ve teknik gerektirir. Tek bir değişiklik yeterli değildir. Bunun yerine, çevikliği artırmak için çeşitli yöntemler kullanmak esastır.

Kaynak: https://www.projectmanagement.com/articles/823863/7-ways-for-individuals-and-organizations-to-improve-agility

Sizlerle bir araya gelmek ve birlikte daha fazla öğrenmek için sabırsızlanıyoruz.

Bizimle iletişime geçmeyin unutmayın: https://www.argegrupdanismanlik.com.tr/iletisim/

Katılımcı görüşlerimiz için: https://www.argegrupdanismanlik.com.tr/ne-dediler/

PMSpeed soru simülatörümüz için: www.pmspeed.com

#riskyönetimi #projectmanagement #projeyönetimi #işanalisti #businessanalysis #çevikprojeyönetimi #işanalizi #projectmanager #agile #agileprojectmanagement #pmp #projeyonetimi  #pmicertification #pmpcertification