Sprint Hedefini Tanımlamak için 4 Adım

Projede sprinte liderlik ediyorsanız, sürecin en önemli kısımlarından biri yukarıdan aşağıya bir sprint hedefi oluşturmaktır. Bu adım, sprintte ne yapılacağına karar vermekten, yinelemeye yeni bir görevin ne zaman eklenip eklenmeyeceğini belirlemeye kadar her şeyi içerir.

Bununla birlikte, çoğu zaman sprint takımları, sprint hedeflerini tanımlarken yanlış şeylere odaklanır. Doğru şekilde ilerleyebilmek için aşağıdaki dört adıma odaklanın.

Sprint Hedefini Tanımlamak için 4 Adım

1. İş listesini tek hedefiniz haline getirmeyin. İş listesindeki görevlere odaklanarak ve onları sprintin ana amacı haline getirmeyin.

2.Çıktılara odaklanın. Yineleme hedefinizi tanımlamak için görevlere odaklanmak yerine çıktılara odaklanmalısınız. Basitçe şu şekilde düşünebilirsiniz: Parti planlıyorsunuz ve görev listenizde buz satın almak, yemek yapmak ve evinizi temizlemek var. Bu görevlerin her biri partinizin başarılı olmasını sağlamak için gerekli olmakla birlikte, genel amaç değildir. Bunun yerine amaç “başarılı bir partiye hazırlanmak”tır.

Parti planlama örneğinde, listeye hediye almak, süslemek gibi adımların eklenmesi alışılmadık bir durum olmayacaktır. Ancak bu görevler projenin genel hedefleri değildir. Bunun yerine, başarılı bir partiye hazırlanmak için istenen nihai sonuca katkıda bulunur.

3.Hedefe nasıl ulaşılacağını tahmin edin. Hedefiniz tanımlandıktan sonra, bir sonraki adımınız ona nasıl ulaşacağınızı tanımlamaktır. Bunu yapmanın bir yolu, takımın sprint sonunda bir demoda ne sunmak istediğine odaklanmaktır.

4.Nasıl ölçüleceğine karar verin. Her yinelemede “tamamlandı”nın nasıl görüneceğini öğrendikten sonra, bunun başarısını ölçebilmeniz gerekir. Bu adım, ekibin hangi metrikleri izlemesi gerektiğini belirlemekle başlar.

Yazının orijinalini okumak için: https://pmipicks.pmi.org/content-page/f5878069-79f8-4896-882f-9b668ecde03d

Daha fazla öğrenme ve keyifli bir deneyim için eğitim takvimimize göz atmayı unutmayın. Sizi de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Sizlerle bir araya gelmek ve birlikte daha fazla öğrenmek için sabırsızlanıyoruz.

Bizimle iletişime geçmeyin unutmayın: https://www.argegrupdanismanlik.com.tr/iletisim/

Katılımcı görüşlerimiz için: https://www.argegrupdanismanlik.com.tr/ne-dediler/

PMSpeed soru simülatörümüz için: www.pmspeed.com

#riskyönetimi #projectmanagement #projeyönetimi #işanalisti #businessanalysis #çevikprojeyönetimi #işanalizi #projectmanager #agile #agileprojectmanagement #pmp #projeyonetimi  #pmicertification #pmpcertification