Proje Yönetimine Dair Kitap Öneri Listesi

Sizler için liderlikten scruma, iletişimden proje yönetimine dair kitap öneri listesi oluşturduk. Sıkılmadan roman tadında okuyacağınız kitaplardan daha teknik bilgi içeren kitaplara, keyifli okumalar dileriz!

1.AMAÇ – Eliyahu M. Goldratt

Kitabın yazarı Eliyahu M. Goldratt, “Kısıtlar Teorisi” ni ortaya atarak kurum ve işletmelerin büyük çaplı sorunlarına çözüm bulan fizikçi ve yönetim danışmanı. Geliştirdiği yeni yönetim ve sistem felsefeleri ile dünya çapında tanınmıştır.

Batmakta olan bir fabrikayı kurtarmak için 3 ay süre verilen bir fabrikanın üretim müdürü olan Alex Rogo’nun yaşadıklarını anlatıyor kitap. Bir fabrikanın batışı ve bununla ilgili teknik bilgilerin içerildiği bir olayın roman konusu olamayacağını düşünebilirsiniz fakat hiç sıkılmadan okuyacağınıza eminim.

2.Bitmeyen Proje – George Spafford, Kevin Behr, Gene Kim

Parts Unlimited…

Büyük bir teknoloji şirketi, başı sorundan kurtulamayan … Bu şirkette işler asla bitmez ve önemli projeler zamanında müşterilere sunulamaz …

Başarısızlık ve sonsuz sorunlar her geçen gün daha da karmaşıklaşıyor … Kulağa tanıdık geliyor, değil mi?

İşyerinde gergin atmosfer, bir çözüme ulaşmaya çalışırken karşılaşılan sorunlar, ekip çalışması ruhunu yakalamaya çalışan insanlar ve işe kararlı olmanın memnuniyeti …

Bilgi teknolojisi ve iş hayatının başarısı hakkındaki bu eşsiz hikayede, iş dünyasındaki problemlerle nasıl başa çıkacağınızı göreceksiniz ve sürükleyici romanlarla hikayenin kahramanı olacaksınız!

3.Buzdağımız Eriyor – John Kotter

Değişim, toplumlar tarafından genel olarak gerçekleştirilmesi zor bir olgu. Hele ki ortada benimsenmiş, uzun yıllardan beri kabul görmüş, geleneksel bir yapı var ise. Bunun nedeni, insanların değişime ihtiyaç duymaması, daha iyiye gitmektense olanla yetinmenin yeterli olduğu görüşünden kaynaklandığını düşünüyorum. Sorunlarla ne şekilde başa çıkılmalı? Bizi çözüme götürecek en etkili, en verimli yolu nasıl belirlemeli? Bu noktada devreye giren “Proje Yönetimi” kavramı sadece iş hayatımızda değil, hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor aslında.

Harvard’ın ünlü John Kotter’inin, ödül kazanmış çalışmalarına dayanan “ Buzullar Eriyor’’ adlı fablı, tam da bu olguları odak alan basit, anlaşılması kolay, her kesimin kendine ders çıkarabileceği bir öykü.

4.Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephan R. Covey

Kurumsal danışman, aile uzmanı, eğitmen ve bir liderlik otoritesi olarak uluslararası alanda kabul görmüş bir yazar olan Stephen R. Covey, Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabı ile modern yaşamda başarının anahtarını sunuyor. 1999 yılında yayımlanan ve “iş dünyasında yirminci yüzyılın en etkili kitabı” olarak anılan eser, 38 dilde 15 milyonu aşkın baskısıyla dünya genelinde büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Ayrıca dünyanın en uzun soluklu ve prestijli süreli yayınlarından olan Forbes dergisi tarafından da “yönetim alanında yazılmış tüm zamanların en iyi 10 kitabından biri” olarak addedilen Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, ilke merkezli liderlik konusunda en iyi başucu kitapları arasında değerlendiriliyor.

5.Yaratıcılığın Kuralları – Tina Seeling

En az şeyle en çok şey gerçekleştirmek için Buluş Döngüsü’nün dört aşamasınıve bu aşamalardan yapmak ve nasıl hareket etmek gerektiğini iyi kavramak gerekir;çünkü: Hayal gücü, aktif katılım ve alternatifleri zihinde canlandırma gerektirir. Yaratıcılık, sorunları ele almak için motivasyon ve deneme gerektirir. Novasyon, benzersiz çözümler üretmek için odaklanma ve yeni bir çerçeveden bakış gerektirir. Girişimcilik, kararlılık ve başkalarına ilham verme kabiliyeti gerektirir. Hayalleriniz varsa, bunları gerçeğe dönüştürmek için yeterli enerji ve motivasyona sahipseniz, yeni ve benzersiz çözüm yolları bulmak konusunda iddialı ve kararlıysanız, bu kitap size iyi bir rehber olacaktır.

6.Patron Değil Lider Ol! – Simon Sinek

Başından kriz geçmemiş bir şirkete tarihte hiç rastlanmamış. Zaman değiştikçe ve insanlık geliştikçe bu krizleri atlatmanın, hatta onları birer fırsata dönüştürmenin yolunu bulmak da kaçınılmaz olmuş. Krizlerle, borçlarla, huzursuz ve güvensiz çalışma ortamıyla çalkanan şirketlerin liderlerine işlerini, itibarlarını ve güvenilirliklerini yeniden kazanmanın, dolayısıyla sürdürülebilir başarının yollarını gösteriyor.

Simon Sinek’in iyi ve kötü liderlik örnekleriyle zenginleştirdiği Patron Değil, Lider Ol kitabında belki de uzun yıllardır hiç farkında olmadığınız değerlerin, bir arada uyum içinde çalışma prensiplerinin ve en önemlisi hayatınızın büyük bir kısmını geçirdiğiniz işyerinizin nasıl bir güvenlik çemberi içinde olması gerektiğinin önemini keşfedeceksiniz.

7.SCRUM: İki Katı İşi Yarı Zamanda Yapma Sanatı – Jeff Sutherland

Üretkenliğinizi sekiz kat artırmak ister misiniz? Bir üretebileceğiniz zamanda sekiz üretmek. Kulağa hoş geliyor değil mi? Scrum ile bu gerçekten mümkün. Hükümetler, uluslararası dev şirketler, sivil toplum örgütleri, eğitimciler Scrum’u kullanıyor. Daha üretken olmakla kalmıyor, tüm süreç boyunca daha da mutlu oluyorlar. Çalışanlar, yöneticiler, öğrenciler, herkes. Gerçek olamayacak kadar güzel gibi duruyor fakat gerçek. Siz de ekibinize, projelerinize, fikirlerinize, eşinize ve en önemlisi kendinize bir iyilik yapın. Scrum’u öğrenin ve uygulamaya başlayın. Çünkü dünyanın buna ihtiyacı var.

8. 80/20 Kuralı – Richard Koch

İşte gerçek altın kural!

Bu kadar uğraşıyoruz, neden istediğimiz gibi olmuyor? Peki, hiç tahmin etmediğimiz bu satış rakamına nasıl oldu da bir çırpıda ulaştık? Yoksa değersiz şeylere boş yere zaman ve emek mi harcıyoruz? Belki de hem iş hem de özel hayatımızda bizi meşgul eden fazlalıklardan kurtulmanın zamanı gelmiştir.

Richard Koch işin sırrını açıklıyor: Sonuçların yüzde 80’i sebeplerin yüzde 20’sinden kaynaklanır. O yüzde 20’yi bulun ve hayatınız sonsuza dek değişsin.

9. Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg

Özel ve iş hayatımızda alışkanlıklarımızın ardında nelerin yattığını araştıran nörobilimcilerin laboratuvarlarına giderek, Olimpiyat yüzücüsü Michael Phelps’in, Starbucks’ın CEO’su Howard Schultz’un ve yurttaşlık hakları hareketinin kahramanı Martin Luther King’in başarısında doğru alışkanlıkların ne kadar önemli bir rol oynadığını keşfedeceksiniz.

Düzenli olarak spor yapmanın, kilo vermenin, harika çocuklar yetiştirmenin, daha üretken olmanın, yenilikçi şirketler kurmanın ve başarıya ulaşmanın anahtarının, alışkanlıkların nasıl işlediğini anlamaktan geçtiğini göreceksiniz. Alışkanlıkların bir kader olmadığını ve Charles Duhigg’in gösterdiği yöntemden yararlanarak iş ve özel hayatınızı nasıl dönüştürebileceğinizi öğreneceksiniz.

“Mavi Okyanus Stratejisi’ni okuduktan sonra rekabete bakış şekliniz değişecektir. Kim ve Mauborgne, kavgacı değil, yaratıcı yaklaşıma sahip bir stratejinin izlenmesi için ikna edici kanıtlar sunmaktadır. Değre yenilemeyi ve kurumsal paydaşlığı vurguluyor olması bile bu kitabı hem işletme yöneticiler hem de öğrencileri için okunması gereken bir kitap yapmaktadır. – Carlos Ghosn-

“Bu okunması gereken son derecede değerli bir kitaptır. Saat, şarap, çimento, bilgisayar, otomobil ve hatta sirk gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin deneyimlerini inceleyerek, gelecek stratejilerinin geliştirilmesine yeni bir ışık tutmaktadır.”- Nicolas G. Hayek

11.Stratejik İnsan Kaynakları – Prof. Dr. İsmet Barutçugil

İnsan kaynakları, organizasyonların stratejik amaçlarına ulaşmaları ve rekabetçi üstünlük elde etmeleri açısından çok kritik bir öneme sahiptir. Bu nedenle, geniş kapsamlı ve uzun dönemli bir bakış açısıyla ve ileri düzeyde profesyonel bir anlayışla ele alınması gerekir.
Bu kitap, insan kaynakları yönetiminin günümüzde nasıl olması gerektiğini ve gelecekte ne yöne gittiğini anlatmaktadır. İşe alma, eğitim, kariyer yönetimi, takım çalışması, motivasyon, ücretlendirme gibi klasik İKY konularını ele alan bu kitap, aynı zamanda bilgi yönetimi, benchmarking, öğrenen organizasyon, değişim yönetimi, kurum kültürü, coaching ve mentoring, yeniden yapılanma, farklılıkların yönetimi ve çalışanların elde tutulması gibi günümüzün ilgi çeken konularını da incelemektedir.

12. Hızlı ve Yavaş Düşünme – Daniel Kahneman

Okuyucuyla canlı bir sohbete giren yazar, sezgimize ne zaman güvenip güvenmeyeceğimizi ve yavaş düşünmenin ne zaman daha iyi olacağını öğretiyor. İş ve özel yaşamımızda seçimlerimizi nasıl yaptığımızı ve başımıza sık sık dert açan zihinsel hatalardan korunmanın farklı tekniklerini nasıl kullanacağımızı gösteriyor. Hızlı ve Yavaş Düşünme, düşünmeyle ilgili düşüncelerinizi sonsuza dek değiştirecek.