Son Sorumluluk Dakikası (Last Responsible Moment – LRM)

Last Responsible Moment Türkçe ifadeyle Son Sorumluluk Dakikası, bir işin ya da görevin son aşamasında yapılması gereken son kontrolleri yapmak için ayrılan bir dakikadır. Bu dakika, yapılan işin sonucunun tamamen doğru ve eksiksiz olduğundan emin olmak için kullanılır.

Erken kararlar, geç kararlar ve doğru zamanda alınan kararlar vardır. Muhtemelen asla pişman olmayacağınız kararlar, doğru zamanda verilenlerdir ve bu kararlar, yalın savunucularının “son sorumluluk dakikası” dediği şeydir.

Son Sorumluluk Dakikası

Son Sorumluluk Dakikası

Görseldeki grafikte gösterildiği gibi, karar vermenin ve ertelemenin bir maliyeti vardır. Son sorumlu dakikası, o mükemmel kavşaktır.

Özellikle iş hayatında, proje yönetiminde ve işletmelerde kullanılan bir kavramdır. Bu dakika, bir işin ya da proje aşamasının sonunda, son kontrollerin yapıldığı bir anlam taşır. Bu kontroller, yapılan işin hatalardan arındırılmış ve tamamlanmış olmasını sağlar.

İşlerinizi önceliklendirmeli ve aynı anda yürüyen işleri sınırlamalısınız (Work-In-Progress Limit). Bunu yaptığınız zaman iteratif yürüyebilir ve etkisi büyük kararları, son sorumluluk noktasına (Last Responsible Moment) kadar erteleyerek etkilerini azaltabilirsiniz. Çünkü son karar noktasında baştakinden daha fazla bilgiye sahip olursunuz ve kararlarınızın menfi tesiri ve riski azalır. Daha tahminlenebilir ve tatmin edici kararlar alabilirsiniz.

Son sorumluluk dakikası, bir işin ya da görevin tamamlanmasından önce son bir kontrol yapmanız gerektiğini hatırlatır. Bu, hataların önlenmesine ve başarılı sonuçların elde edilmesine yardımcı olur.

Daha fazla öğrenme ve keyifli bir deneyim için eğitim takvimimize göz atmayı unutmayın. Sizi de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Sizlerle bir araya gelmek ve birlikte daha fazla öğrenmek için sabırsızlanıyoruz.

Bizimle iletişime geçmeyin unutmayın: https://www.argegrupdanismanlik.com.tr/iletisim/

Katılımcı görüşlerimiz için: https://www.argegrupdanismanlik.com.tr/ne-dediler/

PMSpeed soru simülatörümüz için: www.pmspeed.com

#riskyönetimi #projectmanagement #projeyönetimi #işanalisti #businessanalysis #çevikprojeyönetimi #işanalizi #projectmanager #agile #agileprojectmanagement #pmp #projeyonetimi  #pmicertification #pmpcertification