Pulse of Profession 2024 Yayımlandı! – Birinci Bölüm

Pulse of Profession 2024

Şubat 2024’de yayımlanan Pulse of the Profession 2024 (Mesleğin Nabzı 2024) raporuna göre, küresel projelerin yönetiminde hibrit yaklaşımların benimsenme eğiliminde artış olduğu görülmektedir. Öngörücü, çevik ve hibrit yönetim yaklaşımlarının benzer performans sergilediği ortaya çıkarken, önemli bir bulgu da yönetim yaklaşımının proje başarısı üzerinde doğrudan bir etkisi olmamasıdır. Organizasyonların çevik bir zihniyet benimsemesi, projelerin karmaşıklığını anlamak, takımları desteklemek ve yeni becerilere odaklanmak için önemlidir. Ancak verilere göre projelerinizi yönetirken hangi yaklaşımı kullandığınız proje başarısını önemli ölçüde etkilememektedir.

Pulse of Profession 2024

Araştırma, hibrit yaklaşımların son üç yılda %57’lik bir artışla benimsendiğini ortaya koyarken, öngörücü yaklaşımların hala yaygın olduğunu ancak kullanımının azaldığını göstermektedir. Çevik kullanımında ise belirgin bir düşüş görülmüştür. Hibrit yaklaşımların kullanımındaki artışın devam etmesi beklenirken, projelerin karmaşıklığı ve iş çevresindeki belirsizlik, başarılı hibrit yaklaşımların deneyiminin bu değişimi yönlendireceğini göstermektedir.

Pulse of Profession 2024

Sektöre göre farklılık gösteren proje yaşam döngüleri, organizasyonların projelerine en uygun yönetim yaklaşımını seçtiğini ve çevik, hibrit ve öngörücü yaklaşımların iş ihtiyaçlarına ve stratejiye bağlı olarak bir arada var olduğunu göstermektedir.

Pulse of Profession 2024

Hibrit yaklaşımların amaca uygun bir seçenek olduğu vurgulanırken, projelerin yönetim yaklaşımının yüksek performansı doğrudan etkilemediği belirlenmiştir. Çevik, öngörücü ve hibrit yaklaşımlar arasındaki farkların projelerin genel performans oranları üzerinde marjinal olduğu görülmüştür.

Pulse of Profession 2024 raporuna göre sonuç olarak,

  • Proje profesyonelleri, özel proje ortamları, ihtiyaçlar ve zorluklar, endüstri karakteristikleri ve organizasyon kültürü ile stratejik hedeflere uyum sağlama ve proje yönetimi yaklaşımını özelleştirme becerisine sahip olmalıdır.
  • Proje yöneticileri, organizasyonları içinde çalışma şekillerinde ustalık seviyesine ulaşmışlardır. Bu nedenle, organizasyonlar daha yüksek hedefler belirlemeli ve proje performans oranlarını daha da artırmak için diğer faktörlere odaklanmalıdır.
  • Proje performans oranlarını artırmak için, modern proje yönetimi doğru kültür, zihniyet ve çalışma ortamıyla birlikte beceri ve yeteneklerin kombinasyonunu gerektirir.

Raporun tamamını buradan inceleyebilirsiniz: https://www.pmi.org/learning/thought-leadership/pulse

Daha fazla öğrenme ve keyifli bir deneyim için eğitim takvimimize göz atmayı unutmayın. Sizi de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Sizlerle bir araya gelmek ve birlikte daha fazla öğrenmek için sabırsızlanıyoruz.

Bizimle iletişime geçmeyin unutmayın: https://www.argegrupdanismanlik.com.tr/iletisim/

Katılımcı görüşlerimiz için: https://www.argegrupdanismanlik.com.tr/ne-dediler/

PMSpeed soru simülatörümüz için: www.pmspeed.com

#riskyönetimi #projectmanagement #projeyönetimi #işanalisti #businessanalysis #çevikprojeyönetimi #işanalizi #projectmanager #agile #agileprojectmanagement #pmp #projeyonetimi  #pmicertification #pmpcertification #PulseofProfession #ProjectManagement #ProjectManagementInstitute #ProjectManagementTraining #ProjectManagementProfessional