PMP Sınav Deneyimi – Furkan Orhan

Eğitimi aldıktan sonra, PMtraning, Study Hall Plus sorularını satın aldım. Orada yer alan soruları çözerek hangi konularda eksiğim olduğunu gördüm ve o konuların üzerine gittim. (Burası yaklaşık 45 gün sürdü)

Eksiklerimi tamamladığımı düşündüğüm noktada,  Study Hall Plus’daki sınav odaklı examlara girdim. Examların sonuçlarına baktığımda, konulara hakimliği sağlamışım ancak sınav sorularının çokluğu  ve metinlerin uzun olmasından dolayı istediğim sonuçlara erişemediğimi fark ettim.

Denemelerin sonuçlarına baktığımda ilk 90 100 soruda geçer üstü puan alırken, sonraki sorularda doğrularımın %50 civarına düştüğünü fark ettim. Bunun üzerine dayanıklılığımı artırabilmek için farklı bir siteden soru alıp sınav formatında bol bol soru çözdüm.

Denemelerim sonucu %70-75 civarına çıktığım an sınav için başvuruda bulundum. Başvuru sonucu denetime kaldım. Hemen istenen belgeleri yükledim. 1 hafta sonra denetimi geçtim ve hemen sınav tarihi aldım.

Çalıştığım sorular İngilizce olduğundan dolayı, sınava İngilizce ve evden girdim. Sınav girişi öncesi gireceğim ortamın fotoğraflarını çektim. Uzak bir noktada farklı birkaç kitap ve kalem vardı. Gözetmen dahil olduğunda o kitap ve kalemleri yerinden kaldırmamı istedi. Onları kaldırdıktan sonra odanın her köşesini kamerayla göstermemi istedi. Sınav sistemine girişten sonra sınava başlayabilmem 25 dakikamı aldı. Gözetmen bayağı bir tedirgin etti. Sınava girdikten bir süre sonra evde farklı odalarda oluşan ses için gözetmen uyarıda bulundu, evdeki ses yapan kişilere sessiz olmaları konusunda uyarmamı istedi ve odayı tekrardan göstermemi istedi. Burada önerim, sınava hangi ortamda girilecekse evde kimsenin olmaması yönünde. Sınavın ilerleyen saatlerinde yorgunluktan oturduğum sandalyede biraz kaydım ve lütfen omuzların kamerada görülsün diye ikinci bir uyarı daha aldım.

Benim sınavımda soruların %60ı Çevik, %40i Şelale olarak çıktı. Sınavım 210 dakikada bitti ve pass sonucunu aldım. Sınav sonucunu 3 bölümde gösteriyor. İki bölümde target , bir bölümünde ise above target olarak geçtim.

Eğitim içeriğinde verilen sorular ile Study hall’de yer alan soruların hiçbiri aynı çıkmadı. Ancak PMI’ın mantığını anlamamda çok yararı oldu.

Daha fazla öğrenme ve keyifli bir deneyim için eğitim takvimimize göz atmayı unutmayın. Sizi de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Sizlerle bir araya gelmek ve birlikte daha fazla öğrenmek için sabırsızlanıyoruz. Bizimle iletişime geçmeyin unutmayın: info@argegrupdanismanlik.com.tr

#riskyönetimi #projectmanagement #projeyönetimi #işanalisti #businessanalysis #çevikprojeyönetimi #işanalizi #projectmanager #agile #agileprojectmanagement #pmp #projeyonetimi  #pmicertification #pmpcertification