PMP Sınav Deneyimi – Abdullah Tuncel

Sınava hazırlanırken daha çok Arge Grup tarafından paylaşılan sorular ağırlıklı çalıştım. Olaylara proje yöneticisi ve scrum master gözünden bakarak farklı bakış açılarını tam kavramak lazım, sürekli olarak bir case üzerinden soru geliyor, proje yöneticisi bu durumda nasıl aksiyon almalışeklinde. Özellikle o soruların içerisinde bir problem yaşandığında proje yöneticisi ilk olarak neyi yapmalı? Proje yöneticisinin ilk aksiyonu ne olmalı. Agile iterasyon (döngü) sırasında yaşanan problem oluyor, bunu hangi aşamada çözeceğini soruyor. (retrospective, sprint review, product backlog).

Sponsor soruları geliyor. Sponsora ne konularda danışmak gerekir? Ürün sahibine, yönetim kuruluna hangi konularda danışılması gerekiyor?

Farklı lokasyonlarda farklı ülkelerde çalışan ekiplerle ilgili iletişim problemlerini çözmek üzerine sorular var. Ekibe yeni katılan birinin yarattığı olumsuz durumun çözümü üzerine soru var. Ve hep bakış açısı şu olması gerekiyor, ekipteki kişiyi nasıl kazanırsınız? En az 20 tane birden fazla seçmeli soru geldi. Ekipler arasındaki farklı dil kullanımının yarattığı sorunları çözmek üzerine soru vardı.

İş listesini önceliklendirme ile ilgili konular önemli. Şu şekilde sorular geliyor, normalde proje 18 aylık fakat 10 ayda tamamlamanız isteniyor, ne yaparsınız diye direkt kaynak artırma seçeneklerine gitmemek gerekiyor öncelikle MVP’ye göre iş listesini yeniden önceliklendirmek gerekiyor.

Son olarak online sınav tecrübesi ile ilgili; gayet rahattı , toplamda 180 soruda her 60 soruda bir 10’ar dakikadan 2 mola hakkınız var. İlk başta sınav görevlisi uygulama üzerinden arıyor sizi. Küçük bir nasılsın, iyi misin, hazır mısın muhabbeti yapıyor. Sonrasında sizden masanızı göstermenizi istiyor. Klima kumandası dahil hiçbir şey olmayacak masada. Ben sınavı bitirdiğimde 55 dk sürem hala vardı. Süre sıkıntısı hiç yaşamadım.

Başta Selda hocam olmak üzere , tüm ekibe teşekkür ederim , sizlerin de sınavlarının başarılı geçmesini temenni ederim.

Daha fazla öğrenme ve keyifli bir deneyim için eğitim takvimimize göz atmayı unutmayın. Sizi de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Sizlerle bir araya gelmek ve birlikte daha fazla öğrenmek için sabırsızlanıyoruz. Bizimle iletişime geçmeyin unutmayın: info@argegrupdanismanlik.com.tr

#riskyönetimi #projectmanagement #projeyönetimi #işanalisti #businessanalysis #çevikprojeyönetimi #işanalizi #projectmanager #agile #agileprojectmanagement #pmp #projeyonetimi  #pmicertification #pmpcertification