PMP Sınav Deneyimi – Hakan Özdemir

Eğitim katılımcılarımızdan Sayın Hakan Özdemir’i PMP sertifikasını başarıyla aldığı için tebrik ediyoruz. PMP sınav deneyimini metnimizden okuyabilirsiniz.

Özel sektörde çalışan birisi olarak, PMP ile ilk Savunma Sanayi Sektöründeki ihalelerde tanıştım. Araştırma yaptığımda ise dünyada geçerliliği olan bir proje yönetim uygulama şekli olduğunu gördüm. Daha sonra firmamızın ve genel müdürümüzün teşviği ile Arge Grup Danışmanlık aracılığı ile Gülay Karakaya hanımdan firmamızda eğitim aldık. Arge Grup Danışmanlık’tan almış olduğumuz eğitim sayesinde ve hocamızın belirttiği kaynaklar üzerinden sınava çalıştık. İnternetten örnek sorular araştırması yaparak ve sınava girmiş kişilerin tecrübelerine dinleyerek sınava hazırlandım. Yaklaşık olarak 1000’in üzerinde soru çözmüşümdür. Soru çözdükçe sınav mantığını ve konuların özümsenmesini sağladık.
 
Sınava, sınav merkezinde girdim. PMP Sınav ı 3 bölümden oluşuyor. Her bölüm 60 soru ve ikinci bölüme geçince ilk bölüme dönemiyorsunuz. Molalar 10 dk. Bence en önemli konulardan birisi de sınav süresi. Tam ayarlayamazsanız son soruları yetiştirmeme olasılığı fazla. İşlem sorusu 1 taneydi. Tanım sorusu da genelde sürükle bırak eşleştir sorularıydı ve yaklaşık olarak 3-4 adetti.
 
Olaylara proje yöneticisi ve scrum master gözünden bakarak farklı bakış açılarını tam kavramak lazım, sürekli olarak bir olay üzerinden soru geliyor, proje yöneticisi bu durumda nasıl aksiyon almalı. Bir problem yaşandığında proje yöneticisi ilk olarak neyi yapmalı, ilk olarak aksiyonu ne olmalı ve bunu hangi aşamada uygulamalı, sponsora ve ürün sahibine danışmak gerekir mi, ürün sahibini hangi konularda dahil etmek gerekir, farklı lokasyonlarda farklı ülkelerde çalışan ekiplerle ilgili iletişim problemlerini çözmek için nasıl bir yol izlenmeli, ekipteki mevcut sorunlu bir kişiyi veya yeni katılan birisini nasıl kazanırsınız vb. tarzında sorular geliyor. Ayrıca sınava da Türkçe dilinde girdiğimi de belirteyim.
 
Son olarak Gülay Hanım, Selda Hanım, Genel Müdürümüz Hacı Sarı Bey’e ve tüm Arge Grup Danışmanlık ekibine destekleri için teşekkür ederim. Sınava hazırlananlara ise süreçte başarılar dilerim.
Hakan Bey’e PMP sınav deneyimini bize aktardığı için teşekkürlerimizi iletiyoruz. Tüm katılımcılarımıza başarılar diliyoruz.

Daha fazla öğrenme ve keyifli bir deneyim için eğitim takvimimize göz atmayı unutmayın. Sizi de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Sizlerle bir araya gelmek ve birlikte daha fazla öğrenmek için sabırsızlanıyoruz.

Bizimle iletişime geçmeyin unutmayın: https://www.argegrupdanismanlik.com.tr/iletisim/

Katılımcı görüşlerimiz için: https://www.argegrupdanismanlik.com.tr/ne-dediler/

PMSpeed soru simülatörümüz için: www.pmspeed.com

#riskyönetimi #projectmanagement #projeyönetimi #işanalisti #businessanalysis #çevikprojeyönetimi #işanalizi #projectmanager #agile #agileprojectmanagement #pmp #projeyonetimi  #pmicertification #pmpcertification