PMP Sınav Deneyimi – Fatma Yahya Türkmen

Uzun yıllardır proje yöneticisi olarak IT sektöründe çalışan birisi olarak yeni iş arayışına girdiğimde fark ettim ki; PMP sertifikası, özellikle de yurt dışı iş ilanlarında pozisyonum için gerekli bir şart olarak karşıma çıkıyor. ATP ®️ bir eğitim kurumu arayışındayken de üniversitemden hocamız Selda Hanım’ın şirketi olduğunu fark ettiğimde ise çok mutlu oldum. Kayıt, sınav ve materyallere ilişkin tüm sorularım da kısa sürede eksiksiz yanıtlanınca eğitime kaydoldum. Eğitimi Ocak sonu- Şubat başı dönemde aldım ancak deprem gündemi motivasyonumuzu epey düşürmüştü, çalışmalarıma devam edip sınava giremedim. Sonrasında yaz döneminde yurtdışı master programıma başlamadan sertifikayı almak tekrar gündemime girdi. Selda Hocam’dan kendimi eksik hissettiğim konuların derslerine girebilir miyim diye izin istediğimde ise Haziran- Temmuz grubuna katılım için olumlu yanıt almak beni rahatlattı, tekrar teşekkürler.

Dersler çok akıcı, gruptan arkadaşlarınızın ve Selda Hocam’ın tecrübelerinden verdiği örneklerle kafanızda konular netleşirken ilgili soru çözümleri ile de bunları pekiştirme şansınız oluyor. Ayrıca eğitim bitiminde tamamı bize de sağlanan “cloned questions” örnekleri ile PMI yaklaşımını daha net kavrama şansınız oluyor. Selda Hocam ekstra kaynaklar konusunda da bilgiler vermişti ve Study Hall ilgimi böylece çekmişti. 3 aylık periyodu için temel aboneliğini aldım, 2 adet PMP denemesi ve 20’den fazla agile, hybrid, predictive testi içeren pakette ayrıca konulara ilişkin bilgiler ve flashcardlar da yer alıyor. Sistem çok güzel sınav tarihinize göre size hedefler veriyor, günün sorusunu mail atarak size çalışmanızı hatırlatıyor. Web ve mobil erişiminin olması da büyük konfor sağlıyor. Sınava kısa bir süre kaldığında satın aldığım için sadece soruları çözdüm ancak eğitimi de bitirmeyi isterdim.

Sınavı ise sınav merkezinde aldım, bölgemizde arada elektrik kesintileri yaşanabildiği için süreci riske atmak istemedim. Sınavda çok fazla eşleştirme sorusu vardı bana göre ve fazla şık seçmeli sorular da yine fazlacaydı. 230 dakika 2 adet 10 dakikalık arayı da alınca epey uzun bir süre ve konsantrasyonunuz dağılabiliyor. Zaman zaman sorular çok zor kaldım galiba diye düşündüğüm oldu 🙂 bu size de olabilir diye yazmak istedim, kendinizi lütfen bırakmayın, benim above target şeklinde geldi overall score. Senaryo bazlıydı çoğu soru ve “people” odaklı ve agile yaklaşımdan ise çok fazla soru geldi. Sonucu anında görmesi ise çok heyecan verici oluyor. Umarım herkes için güzel sonuçlar olur, şimdiden hepinize başarılar dilerim.