Bitmeyen Proje Kitap İncelemesi

Bitmeyen Proje (İş Dünyası ve Beyaz Yakalılara Dair Bir Roman)

Bir bayram tatilini de soluksuz okuduğum güzel bir kitapla tamamladım – Bitmeyen Proje  (İş Dünyası ve Beyaz Yakalılara Dair Bir Roman)

“Bitmeyen Proje”, geliştirme ve BT birimleri arasında yaşanan anlaşmazlıkların ne tür sorun ve başarısızlıklara dönüşebileceğini ve çözümün nasıl olması gerektiğini bizlere gösteriyor. Kontrol edilemeyen anlaşmazlıklar, geliştirilen ürün/hizmetlerin piyasaya giriş süresini artırarak, sürümlerde uzun ve sorunlu dağıtımlara yol açacak ve BT birimini planlanmamış iş yükü içinde bırakacaktır.

“Bitmeyen Proje” ile, geliştirme ve BT birimleri arasındaki çatışmayı engellemenin bir yolu olduğunu görüyoruz. “Amaç (The Goal)” kitabından sonra severek okuduğum bu kitapla DevOps’un temelini de irdelemiş oldum.

Çünkü, bir çok organizasyonda teknoloji en baskın değer yaratımı sürecidir ve gittikçe daha da önem kazanan bir müşteri edinme yolu haline gelmiştir.

Yazılım dağıtımı yapmak için haftalara ihtiyaç duyan organizasyonlar, piyasada dezavantajlı duruma düşmektedir.

Kitapta tüm DevOps süreçlerinin altında yatan temel ilkeler “Üç Yol” kapsamında ele alınmıştır. Planlanmamış işler ya da kurtarma işlerinin, zamanımızın önemli bir bölümünü aldığında işlerin nasıl sarpa sardığını kitapta yer alan akıcı senaryo üzerinden de görmüş oluyoruz. Özellikle tüm BT kontaklarıma ve tüm proje ekibine öneriyorum.

Keyifli okumalar…

Yazan: Selda BARBAROS

Kitap Hakkında; (Amozan’dan Alıntıdır)

“Amazon’da En İyi İş Kitaplarında İlk 5’te”

Parts Unlimited.
Başı bir türlü dertten kurtulamayan dev bir teknoloji şirketidir.
Bu şirkette işler hiç bitmez, önemli projeler bir türlü zamanında müşterilere sunulamaz.
Aksaklıklar, bitmek bilmeyen sorunlar her gün daha çetrefil bir hal alır.
Çok tanıdık geldi değil mi?

Nihayetinde ekip, arapsaçına dönen projeyi gözden geçirerek dört elle işe koyulur, ama bu sefer de onları ciddi bir zaman kısıtlaması beklemektedir.

İşyerindeki gerilimler, çözüme ulaşmak istenirken didik didik edilen sorunlar, ekip ruhunu yakalamaya çalışan insanlar ve azimle kotarılan bir işin insana verdiği tatmin duygusu.

Bilişim teknolojileri ve iş yaşamında başarıyı yakalamak üzerine yazılmış bu benzersiz hikayede, hem çalışma dünyasındaki sorunlarla nasıl başa çıkılacağını görecek hem de sürükleyici bir roman ile siz de kendinizi hikayenin bir kahramanı gibi hissedeceksiniz!

Kim demiş, iş yaşamına dair bir roman yazılmaz diye!
Parts Unlimited’a hoş geldiniz!

“Bitmeyen Proje şu ana kadarki okuduğum en başarılı kitaplardan biri. Hayal ürünü bir şirketi konu alıyor olmasına rağmen kitapta karşılaşılan olaylar o kadar hayatın içinden ki, sektörde bulunan herkes kitapta kendinden bir parça bulacak. Bu kitabı kesinlikle alın, okuyun. Daha sonra da okuması için şirketinizdeki bir sonraki üst düzey yöneticiye verin.”

– Stephen Northcutt, SANS Technology Institute

“Nefis bir üslup ve akıcı bir dil. Bütün şirket yöneticilerinin, sektöründe başarılı olmak isteyenlerin ve profesyonel BT (bilişim teknolojisi) çalışanlarının Bitmeyen Proje’yi kesinlikle okuması gerekiyor.”

– Mike Orzen, Lean IT kitabının yazarı

Kaynak: https://www.amazon.com.tr/Bitmeyen-Proje-D%C3%BCnyas%C4%B1-Beyaz-Yakal%C4%B1lara/dp/6050824223/ref=sr_1_1?adgrpid=120118671996&dchild=1&gclid=CjwKCAjw_L6LBhBbEiwA4c46unELbMlRxCJRrna6YuczTwcWXtQfGinAoI_vxhf8Lvxh8jd2QZBr3xoCQhkQAvD_BwE&hvadid=509730838011&hvdev=c&hvlocphy=1012763&hvnetw=g&hvqmt=e&hvrand=5272312228629166782&hvtargid=kwd-590535392382&hydadcr=20329_2152108&keywords=bitmeyen+proje&qid=1634734661&sr=8-1

Bu tarz içeriklerimizin devamı için bilgi kütüphanemizi inceleyebilirsiniz.

Youtube kanalımızı incelediniz mi?