EVDEN PMP SINAVI ALMA SÜRECİ

PMP® Sınavı için başvurunuzu yaptınız, uygunluğunuzu aldınız ve ödemenizi yaptınız. Sınavı evden alacaksınız. Peki online PMP sınavı süreci nasıl işliyor?

SİSTEM TESTİ

Henüz takvimlemenizi de yapmadan önce evdeki bilgisayarınız, internetiniz vb. gibi için teknik yeterliliklerini ölçmeniz gerekiyor. Bunun için de Pearson VUE’nun sitesine gidin:

https://home.pearsonvue.com/pmi/onvue#chat . Sistem yeterliliklerinizi test etmek için” Run system test” kısmından “Test My System” seçin.

Online PMP Sınavı

Online PMP Sınavı

Karşınıza çıkacak olan sistem testi ekranındaki ilk kutucuk, testi yaptığınız anda bulunduğunuz yer ve kullandığınız bilgisayarın sınavda bulunacağınız yer ve kullanacağınız bilgisayar olduğunu teyitlemek için.

2.kutucukta verilen onay kodu sizin için önemli. Bu kod size sistem testini çalıştırmaya başladığınız anda otomatik olarak veriliyor ve sınav günü check-in sürecinizi başlatmak için gerekli olan onay kodu. 3.kutuda yer alan ve “Download” tuşuna basarak uygulamayı çalıştırabiliyorsunuz. Bu aşamada bilgisayarı Mac olan kullanıcıların Sistem Tercihlerinde belirtilen ayarlamaları yapmaları gerekiyor.

Sistem testi ile ilgili önemli bilgilere https://home.pearsonvue.com/pmi/onvue#chat > Additional Information > System Requirements sayfasından ulaşabilirsiniz.

SINAV TAKVİMLEME

Yine https://home.pearsonvue.com/pmi/onvue#chat linki üzerinden “Schedule Exam” seçeneği ile sınav tarihi ve saatinizi belirleyebilirsiniz.

• Takvimleme yaptıktan sonra tarafınıza sınav tarih ve saati ile ilgili bilgilendirme maili gelmektedir. Ancak sistem “check-in” işlemini sınavın olduğu gün gerçekleştireceksiniz.
• Sınavınızı evden gözetmen eşliğinde alacaksınız. Bu yüzden lütfen sınav günü dikkat edeceğiniz hususlarla ilgili aşağıdaki bilgilendirmemizi dikkatle okuyun.

SINAV GÜNÜ NE YAPMALISINIZ VE NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

1. Sınavı evden almaya karar verdiğinizde lütfen elektrik güç kesintisi olmayacağından emin olduğunuz bir mekan seçin veya adaptörü kuvvetli ve uzun süre dayanan bir dizüstü bilgisayara yönelin.

2. Sınav sırasında internet sıkıntısı yaşamamak için cep telefonunuzla da internete bağlanabileceğinizden emin olun ve elektrik kesintilerine karşı cep telefonu şarjınızın tam olduğundan emin olun.

3. Üzerinizde herhangi bir aksesuar bulunmamasına da özen gösterin.

4. Çevrenizde ses vb. gibi dikkat dağıtıcıların olmadığından emin olun ve kesinlikle sınav alacağınız anda, bulunduğunuz yerde kimsenin bulunmadığından emin olun. Bu konu ile ilgili olarak sınav anında gözetmeninizden ciddi uyarılara maruz kalabilirsiniz.

5. Sınav günü sistem testine başlamadan önce ekranlarınızda pop-upların geçişlerine izin vermelisiniz çünkü sınavı almak için indirmeniz gereken uygulamalar size pop-up şeklinde ulaştırılacak. Bu sırada bilgisayarınızdaki diğer uygulamalarınızı kapatmış olmanız gerekiyor.

6. Sınav saatinize yarım saat kala sistem açılıyor ve sizin “check-in” yapmanıza izin verir hale geliyor. Bu yüzden mutlaka sınav saatinize yarım saat kala bilgisayarınızın başında olun ve “check-in” inizi geçekleştirin. “Check-in” sırasında kimlik doğrulaması yapıldığı için kimliğinizi/pasaportunuzu yanınızda bulundurun.

7. “Check-in” sırasında, bulunduğunuz alanın 4 taraftan boş olduğunu gösterecek şekilde fotoğraf çekiyorsunuz. Sınav alacağınız yerin temiz olması ve herhangi bir şekilde masanızın üzerinde kulaklık, kalem,kağıt vb gibi malzemelerin bulunmamasına dikkat edin. Kimliğinizi de tarattıktan sonra sistem size “You are almost done with check-in” mesajını veriyor ve sınav ekranına yönlendiriliyorsunuz. Bu aşamada yaşanabilecek gecikmeler konusunda panik yapmayın! Online gözetmen, oluşan bu gecikme ile ilgili chat sayfasından ya da telefonunuzdan ulaşabiliyor. “Checkin” ile sınav ekranlarına yönlendirilmesi arasındaki süre 30 dk ‘dan fazla olan gecikmelerde sizden veya karşı taraftan kaynaklanan bağlantı sıkıntıları olabilir ve böyle durumlarda sınavınız başlatılamayabilir. Bu durum çok yaşanmamasına rağmen eğer başınıza gelirse, sınavınızı Müşteri Hizmetleri aracılığıyla yeniden takvimleyebilirsiniz.

8. Sınav anında herhangi bir kişiyle konuşmak, elinizi ağzınızla kapatmak, ekrana bakmamak vb. hareketler sınava aykırı davranışlar olarak değerlendiriliyor ve gözetmeniniz bu konuda çok hassas. Bu hususlara çok dikkat edin.

** Sınav politikası ile ilgili bilgiyi Pearson VUE’nun https://home.pearsonvue.com/pmi/onvue#chat sitesinde yer alan Additional Information > Pearson VUE Policies kısmında bulabilirsiniz.

9. Sınavınız başladıktan sonra ise 60. sorudan sonraki 10 dk’lık moladan sonra önceki yaptığınız sorulara döneyemeyeceğinizi unutmayın.

ARGE Grup Danışmanlık olarak şimdiden güzel haberlerinizi bekliyoruz!

Bizi takip etmeye devam edin.

Eğitimlerimiz ve PMP® sınavı ile ilgili her türlü soru için bize ulaşın.